То је објавио словеначки портал „Нецензурисано“, позивајући се на неколико извора из Словеније и иностранства, док су из Специјалног суда одбили да коментаришу те наводе.
Према документима које је објавио портал, Тачи је још у децембру прошле године тражио да га условно пусте на слободу и сложио се да буде у кућном притвору током суђења у трећој земљи која се, како се наводи, не граничи са Косовом.
Иако се у судском документу не наводи на коју је земљу мислио, словеначки портал пише да је Тачијев први избор Словенија.
Како се наводи, Тачи је покушао да испита ту могућност кроз различите канале у словеначкој влади, који би требало да дају гаранције да неће напустити територију Словеније током суђења.
У Хагу нису одговорили ни на питање да ли је Словенија већ дала суду те гаранције, а одговор нису дали ни у словеначком Министарству спољних послова.
У документу у који је портал имао увид, види се да је суд у јануару одбио Тачијев захтев за условно отпуштање, уз образложење да би он то могао да искористи за бег, будући да многе земље немају споразум о екстрадицији са Приштином.
Такође, суд страхује и да би Тачи могао да врши утицај на сведоке, а да би то могао да ради и из кућног притвора у некој трећој земљи.
Ипак, крајем априла немачки судија Каи Амбос, подсећа словеначки портал, истакао је у одвојеном мишљењу да би судско веће требало озбиљно да размотри Тачијев захтев, уколико добије понуду треће земље уз чврсте гаранције.
Портал наводи да се мишљење немачког судије поклопило са временом када је Тачи наводно контактирао словеначке власти. Додаје се и да суд контролише постојање могућих услова за Тачијево пуштање на условну слободу свака два месеца.
Тачијев адвокат Грегори Кихо, познат по заступању Анте Готовине, није желео да коментарише ове информације.
Портал пише и да је Тачи, некадашњи лидер такозване Ослободилачке војске Косова, доста времена проводио у Словенији, тачније на Бледу, где је кратко време 90-их година било његово политичко упориште.
Како се наводи, он има добре контакте у Словенији, пре свега са актуелним премијером Јанезом Јаншом који га је приватно посетио 2011. године у Приштини и када му је Тачи дао плакету за дугогодишњу подршку косовским Албанцима, пренео је Танјуг.
Портал претпоставља да ће председник Србије Александар Вучић имати кључну реч о одлуци о пуштању Тачија, а како се наводи, словеначка влада је обавестила власти у Београду о Тачијевој понуди пре извесног времена.
Прочитајте још: