Криза у Авганистану

Авганистански специјалци кренули ка талибанима, али установили да их је „појео мрак“

Војници авганистанских специјалних снага застали су на кратку молитву касно у недељу увече на пустом делу ауто-пута у јужној провинцији Кандахар. То чине сваки пут кад се припремају за суочавање са талибанским милитантима.
Sputnik
Високо обучене трупе позване су да избаце побуњенике који су неколико сати раније напали регуларне снаге и локалну полицију, да би установили да су талибани (терористичка организација забрањена у Русији) испарили, оставивши за собом неколико цивила и рањених војника.
Криза у Авганистану
Бивши цивилни представник НАТО-а у Авганистану: Талибани би могли да заузму Кабул
„Примили смо извештај да се непријатељ овде инфилтрирао и желео да покори округ“, рекао је за Ројтерс мајор Мухамед дин Тасир, припадник јединице специјалних снага распоређених у талибанском бившем упоришту Кандахар.
Извештај сугерише да је у том подручју било присутно до 300 талибанских бораца, рекао је он.

„Нажалост, оно што смо добили у извештају и оно што смо видели на терену није се поклапало“. Тасир је рекао да је одсуство талибанских бораца показало да су тврдње групе да сада контролишу до 85 одсто територије земље претеране.

Такође је истакао да његова јединица има потешкоће у суочавању са непријатељем који меша отворене нападе на контролне пунктове, села, градове и градове са тактиком удари и бежи која нема велике жртве. Недавни територијални успеси талибана долазе јер се стране трупе на челу са америчком војском повлаче из Авганистана након 20 година рата, препуштајући задатак извлачења земље из сигурносне кризе локалним снагама, преноси Ројтерс.
У понедељак је амерички генерал који је предводио рат у Авганистану Остин Милер предао дужност, што је симболичан крај најдужег америчког сукоба.
Коментар