"Финални корак у решавању правног статуса Српске православне цркве још није предузет– то треба да буде потписивање споразума између Црне Горе и Српске православне цркве. Сличан споразум, који чини основу правног постојања у Црној Гори, одавно имају са државом друге конфесије: Римокатоличка црква и муслиманска заједница. У Руској православној цркви се надају да ће овај споразум који је био најављен пролетос бити закључен и са Српском православном црквом", рекао је Хошев.
Промена закона о слободи вероисповести која искључује дискриминаторске тачке које су предвиђале национализацију храмова и манастира СПЦ, по мишљењу Хошева, важан је корак у оздрављењу односа Цркве и државе у Црној Гори.
"Овај догађај био је омаж историјској правди, јер је управо црква поставила темеље црногорске државности у лику црногорских митрополита, под чијом теократском влашћу је Црна Гора живела од краја 15. века до средине 19. века", додао је он.
Важан корак у јачању положаја СПЦ у републици Хошев види у упису у државни регистар Црногорско-приморске митрополије, Будимљанско-никшићке и Захумско-херцеговачке епархије.
Прочитајте још: