Амерички портал: Стратешки значај Украјине је прецењен, Вашингтон беспотребно провоцира у Црном мору

Недавне војне вежбе у Црном мору „Морски поветарац“ (Sea Breeze 2021) не одговарају интересима Вашингтона у сфери националне безбедности, а присуство америчке војске је непотребна и опасна провокација, пише амерички портал „Бизнис инсајдер“.
Sputnik
Према мишљењу колумнисте Скота Меккана, маневри „Морски поветарац“ су контрапродуктивни – почели су свега седмицу након скандалозног инцидента са британским разарачем „Дефендер“ и руским ловцима код обала Крима.
Притом, већ на церемонији отварања војних вежби у Одеси било је јасно да је њихов главни задатак – припрема за рат са Русијом. О томе сведочи изјава команданта Ратне морнарице Украјине Алексеја Неижпапе који је рекао да су маневри „моћан сигнал“, наводи се у чланку.
Крим упозорава Британце: Уследиће оштар одговор, опаметите се
Према мишљењу новинара, тврдње америчке војске да се солидаришу са Кијевом заснивају се на озбиљним логичким погрешним проценама, а догађаји у Црном мору не представљају претњу по америчку националну безбедност.

„Стратешки значај Украјине за Сједињене Америчке Државе је прецењен. Она није савезница нити чланица НАТО-а – и не би требало ни да буде, а повременим наговештајима предстојећег уласка земље у Алијансу Вашингтон само ризикује да закомпликује решавање проблема између Кијева и Москве“, пише Меккан.

Он је сигуран да би репутација Америке могла бити озбиљно нарушена уколико она настави да наглашава своје обавезе пред Украјином. Присталице заједничких вежби указују на њихов допринос „обуздавању“ Русије, али тај аргумент нема никакву тежину, сматра новинар.
„Просудите сами. Маневри 'Морски поветарац' чији је циљ да заштите Украјину одржавају се сваке године. Ипак, упркос свим вежбама, Крим је ушао у састав Русије 2014. године... Америчко заклетва о солидарности са Кијевом сада делује као обећање које се неће остварити, јер је постало очигледно: мала је вероватноћа да ће се САД одлучити на рат како би заштитили Украјину од друге нуклеарне супер силе“, констатује амерички експерт.
Он сматра да би САД требало да доносе одлуке, полазећи од стратешких интереса националне безбедности, што се тиче и заједничких војних вежби.
Подсетимо, у Црном мору су од 28. јуна до 10 јула одржане међународне војне вежбе Украјине и НАТО „Морски поветарац“. У вежбама је учествовало 4.000 војника, 30 авиона и 40 бродова из 32 земље, укључујући Украјину, САД и земље чланице НАТО-а.
Прочитајте још:
Системом „Панцир-С1“ на беспилотне летелице: Док НАТО вежба у Црном мору Русија вежба на Криму
Украјина и Америка увежбавале „војну операцију“ против становништва
Коментар