Градоначелник је телевизији "Фокс њуз" саопштио да Вашингтон треба да изучи различите опције притиска на Хавану.
"Треба разговарати и и то узети као потенцијалну опцију, као једну од многих других опција", нагласио је Френсис.
Међутим, нешто касније, Суарес је мало ублажио своју првобитну изјаву: није позивао на ваздушни напад на Кубу, већ је само навео примере реакције САД на догађаје у свету.
"Један од примера је ваздушни напад на Косово за време администрације Клинтона", објаснио је Суарес, мислећи на бомбардовање Југославије 1999. године.
Он је додао да не позива на конкретне кораке, али да су "људи у Мајамију веома забринути" тиме што америчке власти ништа не предузимају.
"Да будем јасан: не пропагирам конкретну стратегију, нисам војни експерт нити представник војске. Немам податке нити анализе које има војска. Наша војска ће доносити одлуке. Верујем, јавно или не, али такве дискусије се воде", објаснио је градоначелник Мајамија.
Први велики протести су се догодили 11. јула у десет административних јединица Кубе, у којима је учествовало хиљаде људи. Захтеви протестаната су „одржавање слободних избора“ и решавање социјалних проблема. Присталице владе и комуниста су након позива председника изашли на улице и организовали окупљања у кубанским градовима.