Незаобилазна америчка тема о умешаности Русије у америчке председничке изборе којој као да нема краја, опет је актуелизована. Причу је сада испричао британски „Гардијан", све према назови поузданим медијским изворима, али без чврстих доказа, тврдећи како је руски председник Владимир Путин лично одобрио тајну операцију подршке Доналду Трампу на америчким председничким изборима 2016. године.
На питање зашто се прича понавља, Павић за Спутњик објашњава да је то зато што се ситуација није променила.
Он примећује да најновији напади долазе из „Гардијана“ који је, како каже, један од кључних медија кроз који британске обавештајне службе пласирају свој информативни рат, поготово против Русије. Аутор тог текста је Лук Хардинг који је, како напомиње Павић, некада био дописник „Гардијана“ из Москве и који је познат по непровереним и нетачним причама. Тако је тврдио да се Џулијан Асанж састајао са Трамповим менаџером кампање Манафортом, што је демантовано и никада доказано. Он је један добро пласиран естаблишмент-пропагандиста који увек тврди да има изворе , али су они увек неименовани и никада не пружају доказе, па је више пута ухваћен у разним лажима, напомиње Павић.
По његовим речима ову најновију причу лансира новинар чији је кредибилитет одавно урушен. О чему је реч види се већ по наслову чланка – „Папири из Кремља изгледа да доказују да је Путин имао план да постави Трампа у Белу кућу“, да би даље написао како је неко проценио како су то веродостојни документи који су дошли из Кремља.
„Изгледа као“, „неко процењује“, значи опет нема доказа, него само постоје нечије тврдње, каже Павић, оценивши да је најновија прича у „Гардијану“ само део једног ширег пропагандног рата прво против Русије, али и против Трампа који поново диже главу.
Била би, како констатује, катастрофа да се том либералном естаблишменту сада
врати Трамп за чије су уклањање потрошили толико енергије, времена и ресурса.
Осим тога, истиче Павић, на
унутрашњем плану у Америци тај либерални естаблишмент води рат
против Трампа који се није завршио изборима. Он подсећа да се у неколико држава
преиспитују избројани гласови а у питању су, како каже, кључне државе које су одлучиле председничку трку.
По оцени Павића, постоји велика опасност за Демократску партију да републиканци врате већину у Представничком дому, можда чак и у Сенату.
„Трамп је и даље јако популаран. Враћа се у јавност тако да опет треба да буде дискредитован, макар и старим оптужбама за које током четири године његовог мандата и после више од две године рада специјалног истражитеља није нађен доказ његове сарадње са Русима“, подсећа овај политиколог.
На питање какви су домети чланка у „Гардијану“ после свега што је већ виђено и познато, Павић, одличан познавалац америчке политиче сцене каже да је либерални естаблишмент толико осион и моћан да њима више није битно да имају доказе за оно што раде.
Они се не обазиру на то, већ ће на основу изнете тврдње у некој мејнстрим публикацији формулисати политику и увести санкције.
На констатацију да то значи да се битка наставља и да ће Запад према Русији наставити да се понаша као и до сада, наш саговорник додаје –Британци поготово.
Они апсолутно не показују знаке да би то могло да престане, него чак додатно желе заоштравање атмосфере, закључио је Павић.