Јеленова је, у интервјуу за Си-Ен-Би-Си, рекла да је забрињавају проблеми које би инфлација могла да представља породицама с нижим приходима, а које желе да купе куће у тренутку када вредност некретнина расте.
Индекс потрошачких цена у САД порастао је у јуну за 5,4 одсто, по највишој стопи у последњих скоро 13 година.
Базна инфлација, која не укључује цене хране и енергије, порасла је за 4,5 процената, што је највеће убрзање у готово три деценије.
„Имаћемо још неколико месеци убрзања инфлације. Дакле, не кажем да је ово био једномесечни феномен. Али мислим да ћемо у средњорочном периоду видети пад инфлације ка нормалном нивоу. Наравно, то морамо пажљиво да пратимо“, рекла је Јеленова.
Према резултатима најновијег истраживања компаније „С&П КорЛоџик Кејс-Шилер“, цене станова у највећим америчким градовима порасле су за скоро 15 процената.
Све то доводи до забринутости да би инфлаторни притисци могли да зауставе агресиван економски опоравак САД-а, а ескалација стамбених цена појачава страх од стварања мехура на тржишту некретнина.
„Мислим да то неће бити иста врста опасности какву смо видели током налета финансијске кризе 2008. То је сасвим другачији феномен. Али, бринем због приступачности и притисака које ће више цене станова створити породицама које први пут купују кућу или имају мање приходе“, додала је Јеленова.
Иако анкетирања потрошача указују на очекивања веће инфлације у предстојећем периоду, министарка финансија каже да је охрабрена тржишним индикаторима који наговештавају „хлађење“ цена дугорочно, пренео је Танјуг.