Куртијев стратешки циљ је Албанија
„Сваки напредак у дијалогу га удаљава од тог пута. Дакле, што мање напретка у дијалогу са Београдом, то је Курти ближи реализацији ове његове идеје и зато се овако и понаша. Нажалост, то понашање толеришу и Америка и ЕУ, као што он игнорише њихова упозорења да мора да се ради на формирању ЗСО и да се мане бесмислене приче о наводном српском геноциду. Куртија то очигледно не занима и сада треба поставити питање шта даље“, каже Дрецун.
Хитно ресетовати дијалог
„У ком правцу, то тек треба видети, јер ово је бесмислено понашање Приштине. Оно не отвара ни минимум простора да се оствари напредак у дијалогу. А ако нема напретка, која је сврха разговарати даље. Мислим да ЕУ и Америка могу јасно и гласно да окриве Приштину за ненапредовање у дијалогу и то би можда донекле променило понашање Приштине“, верује Дрецун.
Подстицај за нападе на Србе
„Курти је одбио да прихвати једну од три тачке која је говорила о томе да треба учинити све да не дође до дестабилизације ситуације и да се онемогуће напади на Србе. Курти је то одбио, а чим то одбија, значи да Приштина евентуално планира да у наредном периоду или сама подстиче те нападе неодговорним изјавама косовских политичара на челу са Куртијем, или да толерише такво деловање, као што је то било до сада. Али, чини ми се да је ова кампања насиља веома планска, јер се шаљу поруке преко изабраних појединаца одређеним циљним групама“, наглашава Дрецун.
„Тиме се отвара простор за екстремисте који желе да се физички обрачунавају са српским народом, а кад томе додате неодговарајуће поступање косовске полиције, судова, тужилаштва, они им гледају кроз просте и тиме их додатно мотивишу да истребљују наш народ. Тако да је забринутост Београда и те како оправдана“, констатује Дрецун.