Како је рекао, Русија је добила те информације од локалних Авганистанаца и представника власти који нису схватали због чега хеликоптери снабдевају оружјем и муницијом подручја која су заузели одреди ДАЕШ-а.
„Уверен сам да је било такве сарадње, нисмо једноставно тако почели о томе да причамо. Почели смо да добијамо конкретне информације о потврди такве сарадње, о чињеници да су хеликоптери претрпани оружјем“, рекао је он.
Талибани су спремни за политички компромис
Покрет „Талибан“ (организација забрањена у Русији) спреман је за политички компромис са авганистанским властима с обзиром да су се владајући слојеви „заситили рата“, казао је Кабулов.
„Талибани су се такође променили заједно са светом. У последњих 20 година је основни део руководства, који се довољно заситио рата, схватио да је потребно да траже политичке излазе из ћорсокака“, изјавио је Кабулов истакавши да је реч о старијим представницима покрета.
„Осећам и видим то не само по речима, већ и према намерама које су изражене у разним форматима, да су они спремни на политички компромис. Међутим, они сматрају да политички компромис мора бити достојанствен“, додао је.
Кабулов је истакао и да се појављују млађи нараштаји, страствени борци који имају дужи фитиљ и који још увек нису живели у Авганистану који није окупиран. Они су убеђени да ратују за ослобађање Авганистана од странаца, закључио је Кабулов.
„То је млади и страствени део покрета на чијем челу су команданти радикалног опредељења“, додао је Кабулов
Подсетимо, у Авганистану су у току борбе владиних снага са терористима покрета „Талибан" који контролишу значајна рурална подручја. Нестабилност је ескалирала након саопштења америчке администрације да ће до 11. септембра напустити ову централноазијску земљу.
Вашингтон и представници покрета „Талибан" су 2020. године у Дохи потписали први мировни споразум после више од 18 година рата. Он предвиђа повлачење страног контигента војске и почетак међуавганистанског дијалога после размене затвореника.