Упитана током парламентарног саслушања о томе одбацује ли америчка администрација такву опцију, Нуланд је рекла: "Да, апсолутно".
"Мишљења смо да само процес који би водили Кипрани, обе зоне и обе заједнице, може донети мир и стабилност на Кипру", рекла је америчка подсекретарка за политичка питања, преноси Ројтерс.
Током посете северном, турском делу Кипра турски председник Ердоган рекао је да се "никакав напредак у преговорима не може направити ако се не прихвати да постоје два народа и две државе" на острву, подсећа Танјуг.
Кипар је подељен између Републике Кипар, чланице Европске уније, која има власт на јужном делу острва, и самопроглашене Турске Републике Северни Кипар, проглашене 1983., коју једино признаје Турска.
Турски председник је такође прогласио наставак поновног отварања Вароше, фантомског града симбола подела на овом медитеранском острву.
Преговори о судбини Кипра у застоју су од 2017. У априлу је покушај поновног покретања разговора у организацији УН, које надгледају тампон-зону између два дела острва, завршио неуспехом.