„Што се тиче економског блока те изјаве (Америке и Немачке о ‘Северном току 2’), проучићемо све што је тамо изложено, предлоге који су изнети и бићемо спремни да изнесемо наш став када све детаљно изанализирамо)“, рекао је Кулеба у обраћању медијима.
Додао је да за сада није позната позиција Русије по том питању.
„Није нам за сада познато да ли је Русија спремна да на одговарајући начин испуњава своје обавезе и часно, када је реч о енергетској безбедности Украјине и очувању улоге Украјине као транзитне земље“, рекао је Кулеба и додао да пуштање у рад руског гасовода за Кијев представља безбедносно питање.
Имамо доста питања у вези с тим на који ће начин америчко-немачки споразум моћи да умањи ризике по безбедност Украјине и земаља централне Европе, рекао је украјински министар и додао да ће разговарати са Вашингтоном и Берлином о томе.
Бурне реакције у Пољској
Америчко-немачки споразум о гасоводу изазвао је бурне реакције у Пољској, још једној од земаља које су оштро противиле овом пројекту.
Посланик Сејма из опозиционе странке Грађанска платформа Јацек Протас сматра да је постигнути споразум пропуст пољске дипломатије.
„Чули смо да је председник (Анджеј Дуда) прекинуо одмор како би отпутовао у Јапан на отварање Олимпијских игара. Чуо сам да је министар спољних послова Збигњев Рау изненађен том ситуацијом, да дипломатске службе нису знале шта се дешава у вези с питањем тако важним за Пољску. Не чујемо ништа о потезима заменика премијера који је одговоран за безбедност државе, укључујући енергетску безбедност (заменик премијера Јарослав Качињски)“, навео је он.
Према његовом мишљењу Пољска је начинила грешку поставивши као приоритет контакте с америчком администрацијом бившег председника Трампа.
„Дипломатски смо остали сами како у Европи тако и у свету. Нашу безбедност смо базирали само на контактима с председником Трампом а он никаквим санкцијама није успео да заустави изградњу гасовода. Уверен сам да је Бајденова администрација дошла до закључка да више ништа не може д заустави изградњу гасовода“, каже посланик.
Посланик владајуће стране Право и правда Катажина Сујка оптужила је ЕУ и Немачку за дволичан однос према Пољској, додајући да Варшава не може да се ослони на савезнике баш као ни 1939. године у време када је почео Други светски рат.
Подсетимо, пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.
Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се бори Украјина, која се плаши да ће изгубити приходе од транзита руског гаса, као и бројне европске земље, укључујући Пољску, Летонију и Литванију, а такође и Сједињене Америчке Државе, које желе да продају свој течни природни гас у ЕУ.