Ана Брнабић: Планира се политичка посета Америци у наредним месецима

Премијерка Ана Брнабић, која је недавно боравила у Сједињеним Америчким Државама, каже да се планира још једна посета тој земљи у наредним месецима, наводећи да ће она бити искључиво политичка.
Sputnik
Брнабићева је казала да је Вашингтон изузетно важан партнер и да је Србија уложила много труда и енергије да се односи са САД, који нису били најбољи, унапреде.
Поводом састанка амбасадора Србије у САД у Председништву, и одговарајући на питање да ли се спољна политика можда сели у Вашингтон, Брнабић је рекла да се не сели, али да је са Марком Ђурићем и претходних дана током њене посете Америци, која је била привредна, разговарала о томе како да се односи унапреде.
„Све што смо радили не нестаје зато што се променила администрација, управо супротно. Очекујемо од нове администрације у САД да види колико је могуће да се ти односи унапреде нашим заједничким радом и трудом и колико је Србија спремна да уложи у те односе и да се настави тако“, рекла је Брнабић за Танјуг.
Упитана да ли тема Косова остаје главна тема спољнополитичке офанзиве, Брнабићева је казала да се увек разговара о КиМ и да је занимало да јој амбасадор објасни тачну позицију нове администрације, како они гледају на све изазове са којима се Београд суочава у дијалогу са Приштином и да ли гледају на исти начин као и Брисел, који је, каже, у потпуности свестан свих изазова.
„Имамо представнике привремених институција у Приштини који не признаје било какве договоре и разговоре од раније и практично желе да се крене са нуле, што је немогуће, и то не само нама у Београду, него и свима осталима, пре свега Бриселу који је водио разговоре“, додала је премијерка.
На констатацију да се чини да приштинске власти не добијају пацке са Запада због тога што отворено саботирају дијалог, Брнабићева каже да се тако чини јавно, а да не зна шта се дешава иза кулиса.
Међутим, како каже, зна да све већи број европских званичника прича о томе да обесхрабрује то што Приштина не жели да имплементира претходне споразуме, пре свега ЗСО, и што се понаша као да све почиње од њих.
„Тешко је разговарати са људима који једино желе да причају о прошлости, док Београд жели да се фокусира на будућност. На крају крајева, шта ћете друго? Ми морамо да радимо у интересу грађана“, рекла је Брнабићева и оценила да повратак у 18. или 19. век не може да донесе бољитак.
Вучић из Брисела: Ни око чега се нисмо договорили, људи из ЕУ нису могли да верују шта чују /видео/
Премијерка је истакла да ће Србија одговорити истом мером ако буде видела нова признања једнострано проглашене независности такозваног Косова и да не жели да открива који су то одговори уколико Приштина не буде поштовала Вашингтонски споразум.
Премијерка је поводом недавно посете Њујорку казала да је имала одличан састанак са финансијском институцијом Голдман Сакс и додала да од нашег рада зависи да ли ће доћи у Србију.
„То није загарантовано. Разговарали смо да нам дају један мали пројекат, да покажемо шта је све што Србија може да понуди у смислу талента и знања. Разговарали смо да они један део свог развоја и памети лоцирају у Србију“, пренела је она.
Казала је да је феноменално што је та компанија отворила врата и пре свега што се на састанку појавио председник Голдман Сакса Дејвид Соломон.
„Видети председника 'Голдман Сакса' је теже него састати се са 90 одсто премијера и председника света. Све смо то успели захваљујући свему што је урађено од 2014. Србија је данас много другачија земља, фискално стабилна земља, која се у доба најтеже кризе показала као изузетно отпорна“, објаснила је она.
Пренела је да су били заинтересовани шта Србија жели и шта има да понуди, али и као земљу која се истиче као водећа у дигитализацији.
Даље је навела да је важан резултат посете и то што ће сигурно један или два инвестициона фонда из САД инвестирати у Србију, као и да ће још једна или две компаније доћи да отворе своје операције.
Све о политичким дешавањима у Србији и региону

Прочитајте овде

Коментар