„Блумберг“: Републиканци имају начин да униште „Северни ток 2“

Конгресмени-републиканци на челу са сенатором Петом Тумијем пронашли су начин да „сахране“ договор Америке и Немачке о „Северном току 2“, пише „Блумберг“.
Sputnik
Наиме, аутор чланка наводи да су пре четири године чланови обе странке Конгреса усвојиле закон „О супротстављању америчким противницима путем санкција“. Он садржи члан који омогућава да се блокира одбијање председника да уведе ограничавајуће мере. У том моменту закон је требало да буде инструмент за контролу Доналда Трампа који је био оптужен за „заверу“ са Русијом.
Седам тачака: Шта су се договориле Немачка и Америка о "Северном току 2"
Новинар констатује да је временом постало јасно да је бивши председник САД водио оштру политику против „Северног тока 2“. Иронично је то што сада желе да примене поменути закон против актуелног америчког лидера – Џоа Бајдена који је победио на изборима 2020. године делимично захваљујући и критикама на рачун Трампове политике према Русији, истиче се у чланку.
Према мишљењу конгресмена-републиканаца, у складу са захтевима закона о супротстављању противницима администрација је дужна да сматра компанију „Норд стрим 2 АГ“ из Швајцарске, која руководи градњом гасовода, таквим „противником“, стога нема права да одустаје од увођења санкција по свом нахођењу као што се то чинило у прошлости.
Украјина запретила због „Северног тока 2“: Ова игра није готова
„Засад није јасно да ли ће та шема успети. У сваком случају то доказује колико је био празан став Демократске странке према Русији током све четири године рада Трампове администрације. Човек који га је победио на изборима 2020. године сада одустаје од најстроже политике према Москви“, закључује аутор чланка
Русија поручила Западу: Узалуд се трудите, „Северни ток 2“ ће ускоро бити пуштен
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.
Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се бори Украјина, која се плаши да ће изгубити приходе од транзита руског гаса, као и бројне европске земље, укључујући Пољску, Летонију и Литванију, а такође и Сједињене Америчке Државе, које желе да продају свој течни природни гас у ЕУ.
Коментар