Додик: Функција високог представника престала да постоји

Српски члан Председништва Босне и Херцеговине Милорад Додик изјавио је да Савет безбедности УН није именовао високог представника за БиХ и да је та функција престала да постоји.
Sputnik
„Синоћње гласање у Савету безбедности УН о процесу именовања новог високог представника за БиХ показује дубоку подељеност, не само унутар БиХ, већ први пут од успостављања Канцеларије високог представника (ОХР) и међу чланицама Савета безбедности“, истакао је Додик за Срну.
Он је рекао је да је резолуција коју су предложиле Руска Федерација и Кина одраз одговорности ових светских сила које су предлогом за укидање ОХР покушале да напокон дају суверенитет БиХ, пуну независност и државни кредибилитет, који очито не желе ни одређене политичке странке у БиХ, ни њихови налогодавци из међународне заједнице.
„И на крају, заиста морам изнети одређену дозу ироније јер захтевом српске стране у БиХ да нови високи представник буде именован у складу са Дејтонским мировним споразумом или још боље да ОХР буде сасвим затворен и тиме домаћим политичарима наметне одговорност постизања компромиса дијалогом, Република Српска по ко зна који пут брани Дејтонски мировни споразум, брани легитимитет БиХ и њених институција и покушава да успостави суверенитет који тој истој БиХ отимају они који се лажно у њу заклињу“, нагласио је Додик.
Русија: Кристијан Шмит неће бити високи представник за БиХ, функција остаје упражњена
Савет безбедности УН на синоћњој седници није прихватио резолуцију Русије и Кине о новом високом представнику у БиХ. За резолуцију су гласале Русија и Кина, а 13 земаља било је уздржано. Да би резолуција била усвојена за њу мора да гласа девет од 15 земаља, колико улази у СБ.
У нацрту резолуције, у који је увид имала агенција АП, наводи се да овлаштења која су дата високом представнику на конференцији за спровођење Дејтонског споразума 1997. године више нису потребна због напретка које су постигле стране у БиХ. У нацрту се подржава именовање високог представника Кристијана Шмита до 31. јула наредне године, када би ОХР био затворен, преносе Новости.
Коментар