"Негирање геноцида и глорификовање ратних злочинаца неприхватљиви су и подривају узајамно поверење неопходно за напредак БиХ на путу ка ЕУ. Чин одлазећег високог представника показује колику важност он придаје овом питању које је битно за стабилност БиХ и наглашава континуирани императив да сви у БиХ треба да дају свој допринос помирењу", наводи се у саопштењу Амбасаде САД.
Навели су и да је Закон о допуни Кривичног закона БиХ почетна тачка за конкретнији разговор и кораке које треба да предузму локални актери у вези с практичним спровођењем.
"Морамо нагласити да геноцид у Сребреници није тема за расправу, него историјска чињеница. Једнако тако је важно нагласити да ови страшни злочини нису одраз нити осуда целог једног народа", наводи се у саопштењу.
Позвали су на окретање будућности те помирење.
"Глорификација ратних злочинаца од било које стране или неуважавање патњи било које заједнице у БиХ деградира сећање на жртве и подрива помирење. Време је за истинско окретање ка будућности која ће бити заснована на миру и међусобном поверењу", навели су из Амбасаде САД.
Тврде да подржавају све оне у БиХ чији су напори усмерени ка јачању темеља мира и просперитетније будућности, као и мандат високог представника у праћењу спровођења цивилних аспеката Дејтонског мировног споразума и подршци истој, објављено на сајту Амбасаде САД.
Инцкова одлука је и тема ванрендог издања емисије Спутњик интервју.
О томе шта су могући сценарији у БиХ, да ли је Инцково „закуцавање“ испровоцирано извештајем Независне комисије о Сребреници, који оцењује да злочин који се догодио није био геноцид, или је одговор на руско-кинески нацрт резолуције о високом представнику, за Спутњик говоре дипломата у пензији Зоран Миливојевић, политички аналитичар из Бањалуке Војислав Савић и професор Срђан Перишић: