Пуповац о негирању геноцида у Другом светском рату

Председник Самосталне демократске српске странке (СДСС) и Српског народног већа (СНВ) Милорад Пуповац изјавио је данас да у Хрватској постоји не тако мали број људи који негирају геноцид почињен у Другом светском рату, као и да је то озбиљан проблем.
Sputnik
„Значајан број људи у Хрватској негира геноцид почињен за време Другог светског рата над Србима, Јеврејима и Ромима, то је за нашу земљу озбиљан проблем. Број тих људи није мали. Нисмо се, међутим, окупили овде да бисмо износили оптужбе, већ да бисмо допринели обнављању вредности антифашизма и сећању на све жртве фашизма“, рекао је Пуповац новинарима после комеморације у организацији СНВ-а, у знак сећања на 1.285 српских жртава које су убиле усташе 25. и 26. јула 1941. године.
Новинари су га упитали и да прокоментарише одлуку одлазећег високог представника у БиХ Валентина Инцка о допуни Кривичног закона БиХ којим се забрањује и кажњава негирање геноцида, али Пуповац наглашава да није упознат са одредбама тог закона.
Откривамо: Шта пише у Инцковој забрани негирања геноцида
„Нисам упознат са садржајем закона, али сам видео да је изазвао различите реакције. То би требало да буде цивилизацијска вредност које би сви требало да се држе, без обзира на то да ли је реч о моралној или законској норми. Треба да се придржавамо норми, свуда, а посебно ми на простору бивше Југославије, у Хрватској, Србији и БиХ“, додао је он.
Пуповац каже да ако је закон смишљен за све геноциде почињене на простору бивше Југославије, онда нико не треба да буде узнемирен, али да ако је закон смишљен тенденциозно, ако се односио на само једну врсту злочина, то може да изазове поделе.
Председник СНВ није желео да коментарише дискусију на релацији Београд-Загреб око предлога за хрватску националну страну кованице евра са ликом српског научника Николе Тесле, преноси Танјуг.
„Делови те приче нису достојни коментара. Тесла није делио Хрвате и Србе, а још мање свађао их. Он није био политичар, допринео је изградњи наше слободе у Аустро-угарској и касније Југославији. Нека остане то што је био. Довољно је велики да га има за Србе, Хрвате и Американце и све оне у свету који га желе. Такав је и Иво Андрић. Он се не може поделити, као што је нешто друго подељено, а то су територије“, изјавио је Пуповац.
Све о политичким дешавањима у Србији и региону

Прочитајте овде

Коментар