На овом имању Толстој је радио и стварао; овде је написао своја највећа дела — „Рат и мир“, „Ану Карењину“ и друга; овде је основао породицу, подизао децу, а овде је и сахрањен. Јасна Пољана му је много значила. Говорио је да му то место помаже да боље разуме Русију.
Део Јасне Пољане купио је још у 18. веку кнез Сергеј Волконски, прадеда Лава Толстоја с мајчине стране. Толстој је овде провео и своје детињство, а ту је остао и након смрти родитеља. Мајку и не памти. Није му било ни две године када је умрла, али је за њега, како је сам говорио, остала „свети идеал“.
Када је имао девет година, умро му је и отац, па су бригу о малом Лаву и његовој браћи и сестри преузеле тетке. Како је обичај у то време налагао, касније ће Лав Толстој као најмлађи у породици наследити ово имање у Јасној Пољани.
Кућа у којој је рођен није сачувана — продао ју је Толстој због карташког дуга. Сада се на том месту налази спомен-камен, а он је са својом породицом више од пола века живео у једној од помоћних зграда у коју су пренети стари намештај, књиге, прадедина огледала из 18. века и породични портрети. Управо је та кућа данас позната као Дом Лава Толстоја.
Иако је припадао племићкој породици, Толстој је у Јасној Пољани живео прилично аскетски, носио је сељачку кошуљу, сâм косио траву, проширивао је јабучњак свог деде, гајио коње, одржавао рибњак и обављао друге послове у домаћинству, а организовао је и школу за сеоску децу, коју су Толстојеви називали својим другим домом. Волео је природу и сеоски живот.
Кућа грофа Толстоја ни најмање не личи на дворац у каквима су обично живели племићи његовог доба. Намештај је више него скроман, а све је аутентично.
Како је на овом имању живео велики руски писац, зашто је његов гроб само хумка без обележја и зашто у Јасној Пољани са пуно топлине дочекују госте из Србије, сазнајте у новој епизоди Моје Русије.
Амбасадор Србије у Русији Мирослав Лазански у посети Јасној пољани
© Sputnik / Оливера Икодиновић
Амбасадор Србије у Русији Мирослав Лазански је током посете Јасној Пољани обишао имање, поклонио се на гробу славног писца и на молбу домаћина уписао се у Књигу утисака.
Новинарка Спутњика Оливера Икодиновић у видео-блогу „Моја Русија“ води вас сваке друге недеље на вама позната, али и скривена места Москве и Русије. Завирите са нама у различите кутке Русије и њене престонице, упознајте њихове лепоте и традицију и осетите дух земље и душу Руса.
Све емисије „Моја Русија“ можете погледати ОВДЕ.