Таква операција се реализује први пут, а тиме је ослобођен чвор за спајање на руском сегменту МСС како би се прикључио вишенаменски лабораторијски модул „Наука“ који је лансиран 21. јула. Сада модул „Звезда“ спремно чека спајање са „Науком“ 29. јула.
„Пирс“ је први модул на МСС који је одвојен од станице. Планирано је да ће свемирски брод „Прогрес МС-16“ са модулом у 16. 42 ући у атмосферу и почети да сагорева. Према проценама, делови модула који не сагоре могу пасти у јужни део Тихог океана у 16.51 у такозвано „Гробље свемирских бродова“. То је област кроз коју се не плови, а удаљена је 3.630 километара од престонице Новог Зеланда.
Модул „Пирс“ је лансиран и спојен са Међународном свемирском станицом 2001. године. Коришћен је за излазак посаде у отворени свемир са руског сегмента станице, а укупно су реализована 52 изласка. С њим су спајани и бродови са посадом „Сојуз“ и теретни „Прогреси“.
Русија планира да 2025. године прекине рад свог сегмента на МСС и да почне са прављењем нове орбиталне службене станице.