Русија изразила протест јапанском амбасадору: Вратите се реализацији договора Путина и Абеа

Министарство спољних послова Русије позвало је амбасадора Јапана у Русији Тојохиса Кодзукија и изразило му протест због непријатељских поступака Токија у контексту територијалних претензија Јапана према Русији, саопштио је руски МИП.
Sputnik
Руски МИП је „одлучно позвао партнере да не склизну у правцу деструктивне политике у билатералним односима“ и да се врате реализацији раније постигнутих споразума лидера о подизању руско-јапанских односа на „квалитативно нови ниво“ свеобухватним развојем трговинско-економске сарадње, изградњом мера поверења у безбедносној сфери, зближавањем ставова у међународним питањима.
Премијер може да посети који хоће руски регион: Кремљ подсетио Јапан чији су Курили
Раније је стални заменик министра спољних послова Јапана Такео Мори позвао амбасадора Русије Михаила Галузина у МИП због посете премијера Русије Михаила Мишустина Јужним Курилима и изразио му протест због тог путовања. Галузин је саопштио новинарима да Русија неће прихватити протест јапанске стране због посете руског премијера Курилима.
Мишустин је данас започео радно путовање у далекоисточни и сибирски федерални округ, а прво је посетио острво Итуруп.

Спор око Курила

Односи Русије и Јапана годинама су у сенци непостојања мировног споразума. Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године. Токио је враћање тих острва поставио као услов за закључивање мировног споразума са Руском Федерацијом, који након Другог светског рата није потписан.
Став Москве заснива се на томе да су Јужни Курили ушли у састав Совјетског Савеза након Другог светског рата и да руски суверенитет над њима, који има одговарајуће међународно-правно утемељење, није упитан.
Русија: Токио покушава да преокрене наглавачке договор Путина и Абеа о Курилима
У новембру 2018. године на састанку у Сингапуру председник Русије Владимир Путин и тадашњи премијер Јапана Синдзо Абе договорили су се да интензивирају преговоре о мирном споразуму на основу совјетско-јапанске декларације из 1956. године, којом је окончан рат између две земље и успостављени су дипломатски и конзуларни односи. Совјетски Савез се надао да ће та Декларација окончати спор, али је Јапан сматрао да је документ само део решења проблема и није одустао од претензија на острва. Јапан претендује на острва Кунашир, Шикотан, Итуруп и Хабомај, позивајући се на билатерални Трактат о трговини и границама из 1855. године
Све о Русији

... прочитајте овде.

Коментар