„Мини Шенген“ пут ка новом Балкану
„Састанак у Скопљу три балканска лидера показује да се иницијатива ’мини Шенгена‘ позитивно развија и да ће споразуми који ће бити потписани на овом скупу додатно допринети сарадњи, пре свега, на економском плану — од слободног кретања људи, роба, услуга и капитала, што је уосталом и филозофија слободног и отвореног тржишта. Ништа мање битан је споразум који ће се потписати о сарадњи када су природне катастрофе у питању, што све заједно показује висок ниво постигнутих политичких односа“, каже Миливојевић.
Одговор три државе региона
„Дакле, сâм састанак и потписивање поменутих споразума показује и да постоји висок ниво политичке воље код ових земаља. Албанија и Северна Македонија су посебно заинтересоване за овај вид сарадње, јер очекују да ЕУ са њима отвори преговоре о приступању ЕУ на јесен и на овај начин они јачају своју позицију у том правцу, зато што се ’мини Шенген‘ уклапа у оно што је стратегија ЕУ везано за овај регион. Друго, за њих је ово и најбоља припрема за приступне преговоре и стварање услова да активно и квалитетно партиципирају у евроинтегративном процесу“, објашњава наш саговорник.
Економски ветар у леђа
Србија се и на овај начин потврђује као конструктивни чинилац у региону, имајући у види притиске којима је изложена због преговора са Приштином и тензијама које постоје у Црној Гори, Хрватској, а сада и у БиХ. Дакле, закључује Миливојевић, ова сарадња Србији помаже да амортизује политичке притиске, али и да њени аргументи, посебно када је реч о Косову и Метохији, добију још више на тежини.