Турски дипломата се није сложио са мишљењем професора турског универзитета Малтепе Хасана Унала који сматра да се Русија и Турска могу договорити о статусу полуострва уколико Москва призна независност самопроглашене Турске републике Северног Кипра.
„Крим и Северни Кипар немају исти статус, стога не подлежу аналогним поступцима када је реч о њиховом признавању. Русија је припојила Крим као део своје територије. Северни Кипар је независна држава на чијем признавању инсистира Турска“, објашњава Јилмаз.
Међутим, како истиче, то што је такав споразум нереалан не значи да Анкара никада неће признати полуострво као део Русије.
„Ако хипотетички замислимо да ће Турска припојити Северни Кипар и да ће желети да се он призна као део њене територије, онда би његов статус донекле био једнак статусу Крима“, додао је политичар, истакавши да је и такав сценарио далеко од стварности.
Раније је портпарол Кремља Дмитриј Песков одбацио могућност да Русија призна независност Северног Кипра у замену да Турска призна Крим руским регионом.
Кипар је дефакто подељен између грчке и турске заједнице од 1974. године. На северу острва је 1983. године проглашена Турска република Северног Кипра коју међународна заједница није признала.
Преговори између страна о политичком припајању Кипра воде се уз посредовање УН-а, али након још једног неуспеха у Кран-Монтани 2017. године преговори су обустављени.