Заборављени злочин из освете
„Што се тиче самог злочина, веома је индикативно то што се он дешава пред крај рата, у другој половини 1944. године, када је било јасно ко ће бити победник не само у окупираној Југославији, већ и у свету. Злочин у Велици десио се пошто су партизанске јединице продрле према Србији и Косову и Метохији, а након продора једне од партизанских дивизија у Метохију, где наносе озбиљне губитке и немачким трупама и албанској СС дивизији ’Скендербег‘, која је била под управом Немаца“, објашњава Радојковић.
Убијено више од 500 цивила
„Дакле, то за њих није ништа ново, али јесте новина на политичком нивоу, за државу Црну Гору. С једне стране, то може да се припише баналним разлозима као што је просто људска небрига, са чим се често на Балкану сусрећемо, док са друге стране сигурно да није било политички пожељно у време социјалистичке Југославије и касније да се та питања потежу. Исто тако, на ову тему није било ни довољно истраживања, па тек од скоро имамо нека сазнања у Музеју која се баве и страдањем српског народа у Велици у лето ’44. године“, објашњава наш саговорник.
„Мали Јасеновац“
„Имате два сата, радите им шта хоћете…“
Дечаку Тому Вучетићу злочинци су одрали кожу и умро је у најгорим мукама. У кући Томице Гојковића убили су 15 чланова, у кући Душана Симоновића седморо чланова породице… Злочин су, према доступним подацима, починили припадници 21. СС „Скендербег дивизије“, 7. СС „Принц Еуген“ дивизије и јединице састављене од локалних муслимана које су биле под командом нацистичке Немачке.