Тужбу је поднео председник Скупштине Општине Сребреница Ћамил Дураковић Тужилаштву Босне и Херцеговине.
Кривична пријава због приватног твита
"Осумњичени" Ђуричић у изјави за Спутњик каже да је јутрос поставио твит да као потомак јасеновачких логораша и потомак жртве јасеновачког геноцида тврди да није било геноцида у Сребреници јер тако штити истину и достојанство својих предака а уједно протестује због наметнутог закона.
„То сам рекао у лично име и као председник Удружења новинара Републике Српске и само после неколико сати, опет на Твитеру, Ћамил Дураковић поднео је кривичну пријаву против мене,“ каже колега из РТРС-а.
Новинарска дужност је да преиспитује све
Ђуричић додаје да му је касније то информацију потврдила и његова матична кућа РТРС, тачније колеге које су контактирале Тужилаштво, па сада чека наставак процеса.
„Сматрам да и као новинар и као грађанин и као политиколог који се дуго бави детаљним истраживањем геноцида имам право на своје мишљење, да треба да преиспитам сваку одлуку, па чак и судску, и да због тога не би требало кривично да одговарам. Али ако се и то деси нећу жалити јер то ће бити доказ парадокса и симболичка и суштинска порука грађанима РС и колегама новинарима,“ истиче Ђуричић.
Милом нећу отићи - нека ме хапсе
На питање да ли ће се одазвати на позив Тужилаштва наш саговорник каже:
„Ако ми позив дође из институција РС сигурно ћу се одазвати и ту неће бити проблема. Али, ако позив покуша да ми уручи СИПА или покуша да ме ухапси, у том случају ћу размислити. Нећу правити никав инцидент али претпостављам да се нећу одазвати јер је и то порука да не признајем наметнути закон ни СИПУ која тај закон спроводи. У сваком случају ћу препустити дефинитивно да они раде по сили закона шта мисле да треба“, каже Ђуричић.
Он напомиње и да га нико из Удружења бошњачких новинара га није контактирао као колегу што га, каже, није много ни изненадило.
Казна затвора и до пет година
Према наметнутим изменама Кривичног закона БиХ од стране виског представника БиХ Валентина Инцка за негирање геноцида и других разних злочина са простора Босне и Херцеговине могуће је добити од три месеца до пет година затвора.
Према писању портала Клих.ба тужилаштво у БиХ већ је формирало неколико предмета за негирање геноцида на основу пријава грађана које су примили након одлуке Валентина Инцка, а која је ступила на снагу данас.