Џаферовић: Ко повреди закон – одговараће

Не бих никоме препоручио да се буса у прса пред државом и судовима, сасвим је сигурно да ће бити процесуиран свако ко буде повредио закон и нико не треба да очекује да ће бити изван и изнад закона, изјавио је данас члан Председништва БиХ Шефик Џаферовић говорећи о закону о забрани негирања геноцида у Сребреници и величање ратних злочинаца.
Sputnik
У интервјуу сарајевском порталу „Кликс“, Џаферовић је рекао да кривични закон има превентивну и репресивну функцију.
„Мислим да је, у смислу превентивне функције, закон остварио снажне ефекте самим доношењем, а да ће то бити још снажније када се отворе први поступци. Сваки појединац зна врло добро да нико други, осим њега самог, на крају неће трпети последице“, рекао је он.
Према његовим речима, осим превентивне и репресивне функције, овај закон ће сасвим сигурно довести до катарзе и промене свести и у БиХ и у региону.
Џаферовић је истакао да се ефекти одлуке високог представника Влентина Инцка већ осећају.
Српски новинар који је добио прву кривичну пријаву за негирање геноцида: Штитим претке и - истину
Према његовом мишљењу, ретроградне снаге су добиле јасну поруку да њихово понашање неће проћи без последица.
„Судећи по реакцијама званичника из ентитета РС, они су били готово уверени да ће ОХР немо и беспомоћно посматрати како вређају жртве и изругују се са међународним судовима“, казао је Џаферовић и додао да сада постају свесни заблуде у којој су били.
„Механизам међународне заједнице јесте тром, али једном када се покрене, он је изузетно моћан и то врло добро знају у ентитету РС“, нагласио је он.
Џаферовић тврди да је од самог потписивања Дејтонског споразума, пракса ентитета РС да се опструише његова примена.
Он је навео да су званичници РС у првим годинама након Дејтона одбијали да дођу у Председништво и друге институције, али да су на крају поклекли пред снагом Дејтонског мировног споразума.
„Учешће у раду институција није никаква услуга званичника из РС-а према држави, већ темељна дејтонска обавеза“, истакао је Џаферовић и додао да, ако желе да постоји ентитет РС, званичници тог ентитета морају учествовати у раду државних институција.
Шта може полиција Српске ако крену хапшења Срба за негирање геноцида
Према његовом мишљењу, кршење те обавезе јесте једнострани покушај нарушавања Дејтона и то се никада није добро завршило по ентитет РС, а неће ни овај пут.
„Ко озбиљно и одговорно размишља о Дејтонском мировном споразуму, треба добро размислити шта то значи“, истакао је он.
Џаферовић је рекао да Инцков закон није никакав преседан, да такав закон постоји и у другим државама.
Он тврди да је то један логичан закон којим се штити дигнитет жртава, спречава ширење лажи и уопште нецивилизацијског поступања.
Према његовом мишљењу, оно што је утврђено правоснажним судским пресудама је истина, која се мора поштовати, као и одавати пијетет жртвама, преноси Танјуг.
Све о политичким дешавањима у Србији и региону

Прочитајте овде

Коментар