Додик објавио политички рат Шмиту и Западу

Због доласка Кристијана Шмита за високог представника у БиХ, без подршке Савета безбедности УН, Додик је храбро објавио политички рат и Шмиту и западним силама. Треба очекивати снажну реакцију такозване међународне заједнице на Додикове речи, али и помоћ Русије и Кине Српској, сматра аналитичар из РС Анђелко Козомара.
Sputnik
Члан Председништва БиХ из РС Милорад Додик данас је долазак Шмита назвао нелегалним и нелегитимним, због чега са њим, како је поручио, неће сарађивати. Он је на конференцији за новинаре истакао да ће на овај покушај дестабилизације РС, ако она не буде могла да буде самостална у оквиру дејтонских структура, онда морати да тражи свој пут.
Козомара за Спутњик каже да ће Шмит ситуацију учинити врло напетом. Рачунајући на леђа Немачке, најјаче силе ЕУ из које долази, он је, по оцени нашег саговорника, у Сарајево стигао прилично неприпремљен.
Милорад Додик каже да неће сарађивати са лажним високим представником Шмитом

Западним силама Додик објавио политички рат

„Шмит је нетактично наступио, а Додик му је данас одговорио доста храбро, без увијања, практично објавио политички рат не само Шмиту, него великим силама, осокољен јединством које су српске политичке партије постигле у Скупштини код усвајања два позната закона“, оценио је Козомара.

По његовом мишљењу, уследиће снажан одговор протектора у БиХ, како каже, диктатора који последњих 25 година управљају врло сурово, поготово према РС и Србима.
„Они по сваку цену хоће да укину РС и нису очекивали овакво јединство. Подсећам да је Валентин Инцко пре неколико дана рекао да је изненађен поступком Мирка Шаровића, јер је он њега дигао и поставио у политику након потпуног урнисања. Он је изненађен тим да му је Шаровић окренуо леђа. Има још политичара, оних у опозицији РС, који су изненадили своје стране менторе“, напомиње наш саговорник.

Са Шмитом нови сукоби

По оцени Козомаре, с доласком Шмита који у Савету безбедности није добио подршку Русије и Кине за место високог представника, треба очекивати нове неспоразуме и сукобе. Он, међутим, очекује да ће Додик, уз помоћ Русије и Кине, успети да се одбрани од претећих тонова који долазе из амбасада великих сила у Сарајеву, али и из Брисела и Вашингтона. Напомиње, међутим, да је пре два дана руски амбасадор у Сарајеву без увијања рекао да Шмит није легално изабран и да он не може бити високи представник. Русија дакле, отворено наступа на страни Срба у РС, уопште у БиХ, констатује наш саговорник.
Русија и Кина у Савету безбедности УН нису дале зелено светло Шмиту
На питање да ли је и то разлог што Додик искључује могућност сукоба у БиХ, он каже да нико у РС није за сукоб који би подразумевао потезање оружја, већ за политички дијалог којим ће се са аргументима на столу тражити решење за будућност БиХ.
„Њена једина, заиста једина будућност је само изворни Дејтонски мировни споразум који је толико пута прекршен и толико пута измењен од високих представника да зато БиХ не може да функционише. Да је остао тај изворни споразум, БиХ би много боље функционисала“, оценио је овај аналитичар.

Шта би Шмит морао

Запитан шта може Шмит у ситуацији када има и две светске силе против себе и најаву РС да са њим неће сарађивати, Козомара сматра да би, пошто добро изанализира стање у БиХ, прво требало да стави ван снаге Инцков закон о кажњавању негирања геноцида у Сребреници. И, наравно, да истрпи ударце који ће у том случају доћи са бошњачке стране. Тек тада ће, како сматра, Срби пристати да са њим седну за сто и разговарају о будућности БиХ.
Такав сценарио је, међутим, мало вероватан.

Кафа у америчкој амбасади

„Ја не очекујем да ће то урадити, очекујем да ће покушати да приволи некога из политичких партија из РС да изађу из тог споразума и да се приклоне институцији високог представника и БиХ. Има таквих и могуће да то Шмит направи уз помоћ страних амбасада, пре свега британске и америчке које су те које проводе силу и сваки дан прете Србима. Ми знамо који политичари пију кафу једном недељно у америчкој амбасади“, каже Козомара, не прецизирајући о коме је реч.

Зато он сматра да је јако битан Додиков позив на јединство. У, како каже, подељеном друштву у РС уз сталне међусобне оптужбе власти и опозиције, у овој ситуацији би било неопходно стварање тог јединственог фронта одбране против дестабилизације Српске.

Разградња БиХ

Институције БиХ без Срба значе пут убрзане разградње БиХ
На питање како ће БиХ функционисати ако њене институције напусте Срби, наш саговорник указује на то да ће Додик као члан Председништва БиХ, упркос закључцима скупштине РС, ипак морати да присуствује неким његовим седницама. Реч је о оним када се на дневни ред ставе важна питања на које Додик има право вета ради заштите виталног националног интереса РС.
Са осталим институцијама је ствар другачија.
„Савет Министара и парламентарна скупштина БиХ не могу да функционишу без српских представника и ако они буду упорни у томе да не присуствују, БиХ креће заиста ужурбано путем разградње, или ће да се седне за преговарачки сто и коначно почне разговарати о питањима која су од суштинског интереса за све. То су пре свега питања равноправности свих народа, питања ратнохушкачке политике која из Сарајева долазе готово сваког дана“, каже Козомара.
Он подсећа да је пре два дана лидер СДА Бакир Изетбеговић у Гацку запретио осветом, а шта то значи, каже, можемо само да претпоставимo.
Сигурно, ништа добро.
Коментар