Заев верује да ће у предстојећем периоду да се прикључе и остале земље и поред негативних реакција које долазе из Приштине, Сарајева и Подгорице. Те рекациј су, по његовом мишљењу, безначајне јер су ставови грађана према анализама које је видео позитивни.
"Шта је ту лоше ако заједнички делујемо у случају пожара, поплава или земљотреса. Ми троструко повећавамо наше капацитете, што значи више спасених живота, као и заштићену имовину", каже Заев.
На самиту у Скопљу у четвртак, Мини Шенген је преименован у Отворени Балкан и потписани су споразуми о унапређењу економских веза, а Заев каже да ће фокус у наредном периоду бити да границе између Албаније, Србије и Северне Македоније раде по принципу "Нема задржавања, само крени".
Како је поручено на самиту, ако се превазиђу слабости администрације, 1. јануара 2023. године неће бити граница између наших земаља.
Заев наглашава да ће то бити отворени простор и да ће се на софтверски начин повезати ПДВ, тако да ће, каже, ако камион крене из Новог Сада за Ђевђелију, сви подаци о ПДВ-у проћи кроз један систем.
"Губимо једну милијарду евра чекајући на границама. Наши системи безбедности и Министарства за унутрашње послове имају одличну сарадњу и међусобно деле послове о евентуалној борби против криминала и корупције. Заједно ћемо да инвестирамо у вероватно највећу фотонапонску централу од око 700 мегавата", каже Заев.
Истиче, отворене су могућности за финансирање пројеката који ће директно да помажу грађане, без чекања да се то уради кроз поглавља и чланство у ЕУ.
"Када кренем из моје Струмице, па док стигнем у Београд, Горњи Милановац или Нови Сад, мени ће путарине да буду ниже за пет одсто, а можда чак и 10 одсто и ово ће важити за све Македонце, Србе и Албанце. Хотели ће такође да понуде попуст од 10 одсто за смештај и ресторане за грађане из Отвореног Балкана", поручује Заев.
Он истиче да се мора радити на међудржавним везама, као и везама наших економија, комора, уметника из свих области, пренео је Танјуг.