„Браво Мексико, поздрављам вас, велике фармацеутске компаније су криминалци и терористи који верују да су изнад закона“, написао један корисник Твитера, очигледно мислећи на фармацеутске гиганте „Џонсон и Џонсон“ и „Фајзер“ који снабдевају земљу вакцинама против корона вируса, пренео је Спутњик интернешнел.
Мексико је такође одобрио низ других вакцина за хитну употребу, међу којима су руски „Спутњик Ве“, „Астра зенека“ и „Синовак“.
Многи интернет корисници упозорили су да је Обрадоров живот већ у опасности јер „говори истину“.
„Још један председник који сада има мету на леђима. Сви знамо ко може повући обарач“, написао је један корисник док други тврди да „изгледа као да ће председник имати 'срчани удар' или 'умрети' од ковида“.
Примедбе су уследиле након што је мексички председник рекао да његова влада још увек чека да научна заједница открије предности вакцинисања малолетника.
Обрадор је најавио да Мексико неће куповати вакцине за децу док се не пруже коначни докази да су потребне и оптужио је фармацеутске гиганте да су се усредсредили на остваривање огромне зараде од продаје вакцина против ковида 19.
„Мексико неће бити талац фармацеутских компанија које само желе да профитирају и плаше децу идејом да је потребно вакцинисати се против ковида 19“, рекао је он.
У јулу је национално Министарство здравља објавило је да је најмање 48 одсто Мексиканаца већ примило најмање једну дозу вакцине. Мексички програм вакцинације предвиђа давање приоритета групама високог ризика, а млађи од 18 година искључени су из програма.