Центар „Вилсон“ унапређеном Гебелсовом методом лобира за Приштину

Извештај америчког центра „Вилсон“ посвећен решавању косовског питања не доноси ништа ново и има минималну пропагандну вредност, јер се већ спроводи политика коју аутори предлажу. Такође, људи који стоје иза овог документа немају никакву посебну политичку тежину, оцењује политиколог Александар Павић.
Sputnik
Он овако гледа на документ под називом „Консолидовање суверенитета Косова: Зашто је то важно и шта треба учинити”, у којем се оцењује да САД и чланице Европске уније треба да помогну „у учвршћивању косовског суверенитета”, а да Србију треба онемогућити да „шири утицај Русије и Кине у региону”.
Аутори документа такође истичу да се пружила „јединствена прилика за решавање једног од главних извора међудржавних напетости на Западном Балкану”, с обзиром на то да је нова влада у Приштини освојила знатну парламентарну већину „на платформи напретка и борбе против корупције”. Наводи се и да је „нова, енергична подршка САД и ЕУ потребна за остварење циља постојања независних, мултиетничких држава и друштава која мирно коегзистирају на Западном Балкану”, те да је „косовска влада посвећена тим принципима, док званични Београд није”.

Лобирање за Приштину унапређеном Гебелсовом методом

Према речима Александра Павића, иако центар Вилсон“ јесте значајан у смислу да је реч о старом тинк-тенку који постоји већ пет деценија и који је основао сам амерички Конгрес, оно што је изнето у овом документу није ништа ново, јер то и иначе јесте америчка политика.
Како каже, аутори извештаја о „Консолидовању суверенитета Косова” ништа ново нису предложили тој такозваној дубокој држави, што она и иначе не ради, нити су јој рекли нешто што она већ сама не зна.

„Ово је просто њихов метод рада, тог дубоког естаблишмента, где ће са хиљаду места да понове исту ствар. Реч је о унапређеном Гебелсовом методу, то да стално морате да понављате своју пропаганду, па данас то долази из центра ’Вилсон‘, јуче је то био, на пример, Данијел Сервер, а сутра ће то опет бити неки трећи бивши амерички дипломата. Уз то, извештај су напунили бесмислицама, па је сада Аљбин Курти велика нада мултиетничности на Западном Балкану, који ни старијим женама у Ђаковици не дозвољава да живе у миру, док Србија то, наводно, није. Зато неко ко не познаје прилике на Косову, овај извештај може читати само као бајку”, објашњава Павић и додаје да ово нису ствари које су у Вашингтону претерано примећене, јер се тамо овакви папири, извештаји, анализе и препоруке производе на дневном нивоу.

Притисак на Србију због Русије и Кине

Овај документ, како додаје, сам по себи није нешто што ће нама у Србији променити живот или повећати већ постојећи притисак на званични Београд, али је интересантно да се у њему понављају неке ствари које људи већ помало потцењују.
„Целокупна западна политика је овде усмерена не само на форсирање признања Косова или централизације Босне, већ и на сузбијање растућег утицаја Русије и Кине. Они су због тога забринути на глобалном плану, а Србија је главна у овом делу Европе преко које се тај утицај шири и зато је она сада под још већим ударом. Полуге притиска су већ идентификоване и делују преко постојећих или потенцијалних жаришта, па тако и преко Косова и Метохије као најосетљивијег места, а све како би се Србија решила партнерства са Русијом и Кином које не признају лажну државу Косово и никада је нису бомбардовале и скочила у загрљај оних који су све супротно урадили — који су нас бомбардовали, стално нам постављају неке нове, бесмислене услове, уцењују нас и покушавају не само да нам отцепе Косово и Метохију, него и да униште Републику Српску. Ово је дакле, што би се рекло, ’понуда‘ која се дефинитивно одбија”, оцењује политиколог.

Стари знанци опет у акцији на страни Приштине

У осврту на то да је међу ауторима документа центра „Вилсон“ Арбен Хајрулаху са Универзитета у Приштини, а да су извештај подржали и чувени албански лобиста, бивши амерички конгресмен Елиот Енгел, затим Фарук Ајети из Аустралијског института за међународне односе, Реуф Бајровић из УС—Европа алијансе и Соња Бисерко из Хелсиншког комитета за људска права, Александар Павић каже да је реч о људима без неке посебне политичке тежине.

„Ово јесте албанско лобирање, јер људи који стоје иза документа морају да оправдају паре које добијају, али они куцају на отворена врата, јер сви предлози који су изнети већ јесте позната америчка политика. Притом, Елиот Енгел је човек који је изгубио своје место у Конгресу и више нема утицај који је имао донедавно, али очигледно тражи начин да остане активан и да добија новац. Дакле, не бих рекао да иза овог извештаја стоје неке интелектуалне громаде, тим пре јер не предлажу ништа ново нити креативно, што већ није политика америчког Стејт департмента према Србији и лажној држави Косово”, закључује Павић за Спутњик.

У документу се оцењује да треба тражити од Београда и Приштине да се понашају одговорно и поштују обавезе које су преузели током дијалога, а препоручено је и да се удвостручи подршка пријему тзв. Косова у међународне организације „кључне за домаћу и међународну безбедност”, као што су Савет Европе, ОЕБС, Светска здравствена организација, Интерпол и Унеско.
Сугерише се и да би од Србије требало тражити да прекине кампању блокаде пријема тзв. Косова у међународне организације и повлачења признања његове независности, а међу препорукама је и иницијатива о охрабривању пет држава-чланица ЕУ које нису признале Косово — Кипра, Грчке, Румуније, Словачке и Шпаније да промене свој став.
Коментар