Како се наводи, Алејник се у четвртак састао са шефом канцеларије високог комесара УН за избеглице у Белорусији Мулусеуом Мамом.
„На састанку је Алејник детаљно информисао саговорника о развоју ситуације на белоруско-литванској граници, задржавајући се на околностима и конкретним чињеницама трагичних догађаја од 3. и 4. августа... и изјавио да је белоруска страна отворена за истрагу која је у току“, истиче се у саопштењу Министарства.
Такође се додаје да је заменик министра такође приметио да су неприхватљиве варварске методе присилног протеривања азиланата на територију Белорусије којима се крше одредбе Конвенције о статусу избеглица из 1957. године и други одговарајући међународни документи. Алејник је позвао УНХЦР да помогне у решавању ситуације и враћању литванске стране у правно поље, саопштила је прес служба.
У Министарству су истакли да су саговорници изразили озбиљну забринутост због настале ситуације, а посебно због насиља над људима на граници и указали на значај поштовања међународних обавеза у погледу права на азил.
Белоруски граничари су 3. августа саопштили да је за 24 часа евидентирано 40 миграната са телесним повредама присилно протераних са територије Литваније. Портпарол Државног граничног комитета Белорусије Антон Бичковски изјавио је 4. августа да је у току ноћи на граници са Литванијом пронађен мигрант у тешком стању и да је преминуо током указивања прве помоћи. Преминули је био држављанин Ирака. Истражни комитет Белорусије покренуо је кривични постпак због убиства.
Литванија у последње време изјављује о повећању броја приведених илегалних миграната на граници са Белорусијом. Власти земље прогласиле су 2. јула ванредну ситуацију у вези са приливом илегалних миграната. Према последњим подацима, више од четири хиљаде илегалних миграната приведено је у Литванији на граници са Белорусијом од почетка године. Са своје стране, председник Белорусије Александар Лукашенко изјавио је да земља више неће задржавати илегалне мигранте у земље ЕУ – због санкција Запада Минск за то нема ни новца ни снаге.
Прочитајте још: