„Наша база у Таџикистану је прилично моћна, јака и наравно, ако буде потребно, у случају директне агресије, биће укључена у одбрану граница ОДКБ-а. Исто важи и за нашу базу у Киргизији. Таква потреба може се појавити и тамо“, рекао је Шојгу на састанку са научном заједницом Сибирског огранка Руске академије наука, одговарајући на питање о мерама предузетим за неутралисање претњи које потичу из Авганистана.
Шојгу је истовремено приметио да земље-чланице ОДКБ-а, по свом обиму и одбрамбеном потенцијалу не могу да буду у равноправном положају са Русијом и да им је потребна помоћ у вези са Авганистаном, будући да се, на крају крајева, ради о војној безбедности Русије.
„Надамо се да ће споразуми који постоје са покретом ‘Талибан’ (терористичка организација забрањена у Русији) бити спроведени. Али, имајући прошло искуство, наравно, тешко је одмах поверовати. Тиме се треба бавити како нам све то не би дошло у земљу. И ту треба да подржавамо наше чланове ОДКБ-а на сваки могући начин“, рекао је Шојгу.
Одговарајући на питање о финансијским трошковима Русије по том питању, министар је рекао да, „ако се говори о новцу, то није новац о коме треба размишљати када се одлучује о таквим стварима“.
Министар је подсетио и да почињу велике руско-таџикистанско-узбекистанске вежбе на којима ће бити одрађени задаци везани за ситуацију у региону. У њима је укључено више од хиљаду војника из Русије, додао је Шојгу.