„Изузетно желим прекид рата у Донбасу. И чиним све да тако буде. Али, нажалост, не зависи све од мене. Сматрам и апсолутно не кријем, а и председник Русије зна моје мишљење – данас 90 одсто успеха у питању враћања Донбаса, мира у Украјини и деокупације наших територија зависи само од једног човека“, рекао је он у интервјуу за телевизију „Дом“.
Председник је изразио уверење да за преговарачким столом о Донбасу не сме да се седи са људима „који у рукама држе оружје“ и да први корак ка регулисању сукоба на истоку Украјине мора да буде потпуни прекид ватре у региону.
Такође је демантовао да украјински војници пуцају на цивиле и рекао да само узвраћају паљбу милитантима, оптуживши другу страну у сукобу за ескалацију.
Према његовим речима, Кијев неће напустити људе у Донбасу – то је само привремена прича. С тим у вези, рекао је на руском језику у интервјуу да је важно да знају да их Украјина воли и да су са њом повезани „нераскидивом украјинском нити“.
Кијев жели миран, политичко-дипломатски план за решавање ситуације у Донбасу и нико не жели рат, нагласио је председник.
Зеленски се осврнуо и на издавање руских пасоша грађанима Донбаса, рекавши да Москва тиме крши међународно право. Он тврди да Москва наводно приморава становнике региона са руским пасошима да учествују на изборима у Русији.
То је некакво ропство, закључио је украјински председник.
Подсетимо, председник Украјине изјавио је раније да Донбас „никад неће бити руска територија“, а онима који воле Русију и желе да та област уђе у њен састав сугерисао да „траже за себе место у Русији“.
С тим у вези, портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова рекла је да Зеленски уместо да уједини земљу и њен мултинационални народ - баца камен раздора на људе, чиме ће дотући Украјину.
Ситуација у Донбасу
Украјинске власти су у априлу 2014. покренуле војну операцију против самопроглашених Доњецке и Луганске Народне Републике, које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014. године. Питање решавања ситуације у Донбасу разматрају се, између осталог, на састанцима контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. усвојила три документа која регулишу кораке за деескалацију сукоба.
Свеобухватни прекид ватре у Донбасу ступио је на снагу 27. јула прошле године. Ове мере подразумевају потпуну забрану паљбе, размештања наоружања у насељима и у њиховој близини, офанзивних и извиђачко-диверзантских акција. Поред тога, предвиђена је дисциплинска одговорност за кршење прекида ватре. Наредбе о прекиду ватре које садрже мере за његово одржавање морају да буду на снази све док се сукоб не реши у потпуности. Међутим, од фебруара 2021. ситуација у Донбасу поново је почела да се погоршава.