Он је упозорио да је и због тога је за очекивати ускоро и 1.000 новооболелих дневно, додајући да ситуација полако прелази у претећу.
Члан Кризног штаба рекао је да су највеће претње по епидемиолошку ситуацију јавна окупљања и славља, те недовољно вакцинисаних, због чега је већ сада тренутак да се размишља о томе шта нас чека на јесен и уводе нове мере, преноси Б 92.
"Повећава се репродукција вируса и у том случају ће нагло да се убрза и раст бројки. Не можете очекивати да струка ћути, струка прича непрекидно и упозоравамо да то не може да остане овако како јесте. По мени је то већ сада озбиљно и тренутак је да се види да ли ће се смањивати број дозвољеног јавног окупљања, а све преко тога би било уз обавезно ношење маске. То је могућност, ја не могу да лицитирам, након конслутација и договора ће бити одређено али мора да се схвати да се ситуација мења, поготово пред школе", рекао је Кон.
Он је упозорио на то да је број хоспитализованих последњих недеља почео да расте у односу на број отпуста и да ситуација полако прелази у претећу. На питање да ли се може очекивати да Европска Унија скине Србију са зелене листе, Кон каже да ту нема дилеме.
"Свакако ће нас затворити, ту нема дилеме. Кад кажем затворити, то значи у смислу различитих ограничења око уласка. Различите земље ће се понашати другачије, туристичке земље ће углавном имати лабавије приступе да би очували туризам што све утиче на повећање активности вируса. Повратници са одмора су први показатељ да се повећава унос вируса", наглашава Кон.
Додаје да је пред нама ризичан период јер се очекује и формирање радних колектива, те повратка у школе.
"Када све то сагледамо онда је јасно да неће одмах у септембру да избије тај максимум, можда ће да се помери и касније, али ће активност и даље да се повећава. Друга могућност јесте да се досегне максимум током следеће недеље и да дође до краткотрајног пада, што се десило у доста земаља Европе", објашњава он.
Када је реч о новој школској години, Кон указује на то да је свега пар хиљада деце од готово 600.000 њих школског узраста за који се препоручује вакцинација, примило цепиво, те да је логично да се направи одређени систем који би омогућио регуларну наставу, а истовремено и спречио заражавање међу њима.
"Као и ковид пропуснице, тако је и одвајање ученика нешто што делује логично, посебно што не знамо код младих колико вакцина штити од преношења. Ја сам изјавио јуче то, али морам да коригујем став - превише је комплексно да би било идеално. Идеално би било да су сва деца вакцинисана, тога неће бити и тога смо свесни", поручује он.
Додаје да је сигуран да ће ресорно Министарство заједно са Институтом за јавно здравље Батут донети професионалну одлуку.
"Ту разне ствари долазе у обзир и ја сам сигуран да ће екипа која то професионално ради изаћи са одлуком, као и прошле године. Оно што је прошле године изашло било је врло коректно за тадашњу ситуацију, верујем да ће тако бити и сад", рекао је Кон за Тањуг.
Он је додао да Институт "Батут" сарађује са Министарством просвете, да се размишља о организовању наставе тако да буде регуларна и да има што мање онлине наставе.
"Нема јаче заштите од вакцине, и то треба апсолутно сви да знају, и колективи и родитељи и то је најпримеренији начин заштите у пандемијској ситуацији поготово када имамо јасно регистроване вакцине за тај узраст", објашњава епидемиолог.