Премијеру привремених институција у Приштини је споразум који је Рама потписао са Србијом и Северном Македонијом дошао као „кец на једанаест“, јер сада сматра да има доказ да се Рама окреће према истоку и Београду, а да у таквој ситуацији он може бити лидер албанске заједнице у региону.
Курти ударио на Раму
У том тону испред амбасаде Албаније у Приштини одржана је серија, додуше мањих протеста, на којима је изражено неслагање са иницијативом премијера Албаније Едија Раме за стварање „Отвореног Балкана“ и сарадњу са Србијом.
Дипломата у пензији Зоран Миливојевић подсећа да ривалство Раме и Куртија датира од раније и да је Курти сада појачао своје активности јер га, како истиче, на јесен чекају за њега веома битни локални избори на Косову и Метохији.
„И пре избора у Албанији, последњим на којима је Рама победио, било је јасно да постоји разлика у политичким ставовима и прилазима између Куртијевог „Самоопредељења“ које је учествовало на тим изборима, и Рамине странке али и између њих лично,“ наводи Миливојевић.
Курти је покушао да се на тим изборима пробије унутар албанске политичке заједнице с идејом да ће са те позиције моћи да полако преузме место лидера Албанаца у региону.
Албански екстремисти Куртијева циљна група
„Међутим, они се стратешки и идеолошки веома разликују и учешће Куртија на тим изборима није било добродошло иако на њима није добро прошао. Рама је прагматичан политичар и у неку руку води рационалну политику која одговора потребама региона али и ЕУ. И та политика мислим да има подршку и на Западу који су нека врста спонзора Албаније", верује Миливојевић.
Курти с друге стране, додаје дипломата, води ирационалну политику и игра на карту екстремног албанског национализма, посебно кад је реч о Србији, у нади да ће му албански екстремисти у региону пружити подршку да скине Раму са „трона“.
„И у том смислу он и Самоопредељење обезбеђују политичку кохезију и платформу за своју унутрашњу позицију. То све више долази до изражаја а нарочито убедљиве победе Едија Раме на изборима у Албанији. Ово што се сада дешава на релацији Тирана-Скопље –Београд, Куртију не одговара и последица тога је манифестација која се дешава у облику мини протеста, уз које се провлачи не само негодовање због споразума већ и противљењу дијалога Београд и Приштине,“ запажа Миливојевић.
Рама послао јасну поруку из Скопља
Све ово, каже наш саговорник, може бити и део перформанса Куртија за гласаче, односно, одређену циљну групу која сматра да Курти води праву политику.
„Реакција присталица Куртијеве политике је не само израз политике Самоопредељења већ служи и за потребе том националистичком приступу. Мислим да ће се сукоб на релацији Курти-Рама наставити и ту неће бити неке озбиљније сарадње нарочите после јасне поруке Раме из Скопља да Албанија остаје на позицији сарадње у региону,“ каже Миливојевић.
Чињеницу да је и Рама у више наврата истакао да је Косово део Албаније, а и Куртијев је стратешки циљ да се Косово уједини са Албанијом, што значи да су им тежње исте, Миливојевић објашњава разликом у приступу ка остварењу тог циља, уз напомену да Рама чека улазак Албаније у ЕУ, док Курти ту идеју жели да искористи за своје ситне политичке поене.
Иначе, протест испред албанске амбасаде у Приштини због “Отвореног Балкана” одржала је организација Покрет за демократију као симболичну акцију противљењу ове иницијативе.