„Морамо да се удаљимо од схватања да се у Белорусији ништа не може решити без Русије. То је погрешно. Ми смо независна држава“, рекла је Тихановска у интервјуу за немачки „Шпигл“ и додала да је Лукашенко направио Белорусију „зависном од Русије“ и да то треба променити.
Према њеним речима, Европска унија и Сједињене Америчке Државе треба да уведу „јаче“ санкције против белоруских власти.
„Половичне мере нису довољне“, нагласила је она.
„Режим (у Минску) треба да се подвргне политичком остракизму и потпуно изолује економски и финансијски... Сви у Сједињеним Америчким Државама то схватају, као и у Великој Британији, где сам управо била. Нажалост, многе демократске државе још увек не могу реално да замисле ситуацију у Белорусији“, објаснила је Тихановска.
Подсетимо, масовни протести опозиције у Белорусији почели су 9. августа прошле године, након председничких избора. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је победио актуелни председник Александар Лукашенко са 80,1 одсто освојених гласова. Опозиција није признала резултате избора и сматра да је победила Светлана Тихановска.
У Белорусији су против бројних опозиционих лидера покренути кривични поступци, између осталог и због позива на преузимање власти, стварање екстремистичке групе, заверу у циљу преузимања државне власти на неуставан начин и покушај терористичког напада. Тихановска, која је отишла у Литванију и против које је такође покренут кривични поступак, укључена је у списак лица умешаних у терористичке активности. Минск тражи њено изручење, али Виљнус одбија да је изручи.
Белоруске власти више пута су изјављивале да се протести у земљи координишу из иностранства. Лукашенко је оптужио Запад за директно мешање у ситуацију у земљи и истакао да немире режирају Сједињене Америчке Државе. Након председничких избора односи између Белорусије и западних земаља нагло су се погоршали.Европска унија, Велика Британија, САД, Канада и низ других земаља постепено су уводили санкције против белоруских званичника и предузећа, оптужујући Минск за нарушавање изборног процеса и кршење људских права.
Прочитајте још: