Израелски рецепт — ако нам прете, треба да имамо најјаче оружане снаге /видео/

Не може се живети у БиХ када вам из Сарајева поручују да ентитет РС почива на геноциду и када се не признају злочини над Србима, каже историчар Милош Ковић поводом изјаве Милорада Додика да би било најбоље да се БиХ разиђе на три независне државе.
Sputnik
Ковић у пуној мери разуме овакву изјаву члана Председништва БиХ Милорада Додика, али не сматра да то мора да се деси у овом тренутку, већ да српски члан Председништва БиХ само размишља на ту тему и шаље одређене поруке. То је логичан одговор који нам намеће Сарајево, сматра наш саговорник.
Мора се размишљати шта је перспектива за српски народ, а то, уверен је наш саговорник, треба да буде обнова идеје о уједињењу која је много старија од 19. века. Он додаје и да српство ни у Црној Гори ни Хрватској не може да преживи без Србије.

Применити израелски рецепт

На питање да ли би раздвајање БиХ које помиње Додик могло да проузрокује и немире на Балкану, Ковић истиче: „Ако имамо претње у непосредном окружењу, ми поред порука мира, треба да научимо нешто од земаља као што је Израел — треба да имамо најјаче оружане снаге. А зашто — због одвраћања. А када кажем ослањање српског народа на Србију, ту мислим на економију и културу, али ако је свет Немцима признао право на уједињење и ако Запад ради на стварању ’велике Албаније‘, ко нама онда може да забрани да о томе говоримо и на томе да радимо“, каже Ковић.

Наш саговорник, међутим, наглашава да се мора ићи на мирољубиву политику и на убеђивање шта би то могло да донесе не само нама него и нашим суседима, али и народима који са нама живе.

За Ковића је веома битна чињеница да се Кина много више укључила у питање БиХ него што је то до сада био случај. Питање „Бонских овлашћења“ ће се, према његовом мишљењу, одвијати на много вишем нивоу. „Ту су Русија и Кина, а где су велике силе, ту су и договори на које ми не можемо да утичемо. Ми тај проблем не можемо да решавамо окренути против НАТО-а, када нас они окружују. Оно што је суштинска порука историје, јесте слабљење земаља Алијансе, то је процес који је спор, а време ради за нас,“ навео је Ковић.

Не срљати у конфликте, али се ослободити илузија

Он сматра да треба да се сачувамо и економски и демографски и војно, а то је онда одговор на питање Косова и свега осталог.
Центар „Вилсон“ унапређеном Гебелсовом методом лобира за Приштину
Ковић је такође прокоментарисао извештај „центра Вилсон“, у ком се наводи да у решавању косовског питања САД и чланице Европске уније треба да помогну „у учвршћивању косовског суверенитета”, а да Србију треба онемогућити да шири утицај Русије и Кине у региону. „Они су нас подсетили на чињеницу да смо ми овде део много већих игара и да смо ми само тачка на глобалном плану одмеравања снага западног света са једне стране и Русије и Кине са друге. Тај извештај је позив Сједињеним Државама да стану иза агенде Аљбина Куртија ког хвале, док се критикује наводни диктаторски режим у Србији,“ каже наш саговорник.
Треба да очекујемо, додаје он, да се повећа притисак на Београд који значи — дајте све и изгубите се. Потребно је само да наше власти протумаче на прави начин сигнале који нам стижу и никакво ценкање нашим државним територијама не долази у обзир. То не значи срљање у конфронтацију, објашњава Ковић, већ то представља трезвену политику без илузија које нам се нуде.
Коментар