С тим у вези, Памфилова је рекла да јој је тешко да схвати логику ОЕБС-а да одбије да посматра парламентарне изборе у Русији, будући да је у последњих годину и по дана у већини земаља, ОЕБС због пандемије користио управо такав формат.
„Ограничени систем за праћење који користи ОДИХР, узимајући у обзир пандемију, није их спречио да у исто време донесу комплетне закључке о томе како су избори одржани у бројним земљама. Није јасно зашто је Русија испала из тог система“, додала је она.
Председница ЦИК Русије подсетила је да није први пут да је ОДИХР отказао посматрање руских избора.
„Тако је било 2007. године, иако Канцеларија у својим тренутним изјавама избегава ту чињеницу, наводећи да су у последњих 30 година посматрачи ОДИХР-а присуствовали свим руским изборима. Узгред речено, и те године и сада је разлог њиховог одбијања био број посматрача. Међутим, то је потпуно друга прича, будући да је садашњи ограничени формат, који је предложило Министарство спољних послова заснован на ставу Руске службе за фитосанитарни надзор (Роспотребнадзор), повезан искључиво са пандемијом без преседана“, објаснила је Памфилова.
Према њеним речима, место посматрача ОЕБС-а зауеће представници других међународних мисија.
Европске организације позване су у Русију на посматрање парламентарних избора 17-19. септембра, али је број посматрача због пандемије ограничен на 50 за ОЕБС и на десет за његову Парламентарну скупштину.
Након тога организација је саопштила да неће посматрати парламентарне изборе у Русији због захтева да се смањи број њених представника.