Лепо и корисно — САД од Албанаца узимају новац, а на Србе врше додатни притисак

Предлог резолуције којом се осуђује убиство браће Битићи је начин да се узме још новца од шиптарског нарко-лобија, али и да се изврши додатни притисак на Србију. Спојили су лепо и корисно, велике су шансе да та резолуција буде прихваћена, каже за Спутњик политиколог Александар Павић, поводом новог притиска САД да се овај случај расветли.
Sputnik
Одбору за спољне послове Представничког дома америчког Конгреса упућен је предлог резолуције у коме се наводи да случај Битићи мора да остане фактор даљег развоја односа између САД и Србије.
У документу стоји да Представнички дом, уз сагласност америчког Сената, захтева да особе одговорне за убиство браће Битићи буду приведене правди, да је неприхватљиво да још ниједна особа није проглашена кривом за то убиство.
Такође, од Владе Србије и надлежних министарстава и канцеларија, укључујући Тужилаштво за ратне злочине, очекује се да дају приоритет истрази и кривичном гоњењу садашњих или бивших званичника за које се сматра да су директно или посредно одговорни за смрт браће Битићи.

Нема ко да брани интересе Србије

Одличан познавалац прилика у САД Александар Павић у разговору за Спутњик подсећа да је слична, каже, ако не и идентична резолуција усвојена пре три године. Он не види ниједан разлог да не буде усвојена и управо предложена.
Сахрана браће Битићи , 2002. године
„Пре свега, не видим зашто би се ико у Конгресу противио тој резолуцији. У том телу никад није било неке критичне масе која је видела корист у томе да брани интерес Србије, а ово је директно у функцији даљих америчких интереса очувања присуства у нашем региону и очувања притисака на Србију, поготово сад када је у току хистерична кампања против такозваног малигног руског и кинеског утицаја. Овакве резолуције су згодне за то, било их је и раније, браћа Битићи су одавно тема што резолуције Конгреса, што свих америчких амбасадора, од 5. октобра па надаље“, подсећа Павић.
Амбасада САД у Београду огласила се и недавно, поводом 22. годишњице од када су пронађена тела браће Битићи и саопштила да правда за њих и њихове породице, као и одговорност оних који су извршили и прикрили њихово убиство остаје један од приоритета у билатералним односима САД и Србије.

Лицемерје Америке поново на делу

Павић каже да је реч о лицемерју, јер да Сједињене Америчке Државе стварно занима правда и ситуација на Косову и Метохији, већ би се одавно спровела резолуција о кршењу људских права Срба.
„Узимо најновији случај Драгице Гашић у Ђаковици, то ником не пада на памет у Конгресу, иако су они, наравно, светионик људских права у свету, тако да је ово чисто пропагандно - лобистичка прича. Сигурно да је шиптарски лоби у Америци платио добро за ово, као што то раде уобичајено. Тако су радили и раније, они су у функцији држања приче о браћи Битићи, тако да мислим да нова резолуција нема никакву већу позадину, с тим што се сада све лепо уклапа у растуће притиске на Србију“, објашњава наш саговорник.
Он додаје да су Американци очигледно проценили да је управо сада згодно време да прогурају још једну резолуцију и узму новац од албанског лобија.
Зграда америчког Конгреса

Резолуција не може да шкоди Трампу

Коментаришући занимљиву чињеницу да је предлог резолуције поднео републикански конгресмен из државе Њујорк, изузетно близак Доналду Трампу, Ли Зелдин, што у неку руку није очекивано, јер су Срби у Америци уз Трампа, овај политиколог каже да ствари не треба посматрати на тај начин. Подсећа да Трампа нема у Белој кући, а његови људи су, каже, остављени да се сналазе.
„Ово није ништа што ће шкодити Трампу, ако буде прошло, а не заборавимо да је он тај који је, по речима Нетанијахуа, притиснуо Израел да призна лажну државу Косово. Значи, ту не треба да буде неких илузија, он једноставно није емотивно или интересно лично посебно везан за терористичку причу на Косову и Метохији. Али то не значи да није везан за прагматични интерес Сједињених Америчких Држава, како га он види. Тако да, неко ко је Трамповац, да ли ће да помогне тој шиптарској причи или не, то једноставно није нешто што ће улазити у рачуницу кад дође време да се опет подржи Трамп за нову кандидатуру.“
Павић подвлачи да конгресмена који је предложио резолуцију то ништа не кошта унутар Републиканске партије, а сигуран је да му је истовремено донело и добит од нових прилога Албанаца, оних који су највише заинтересовани за усвајање резолуције која притиска Србију.
Иљир, Агрон и Мехмет Битићи су амерички држављани пореклом са Косова, који су се током сукоба на Косову и Метохији 1999. године придружили Атлантској бригади тзв. Ослободилачке војске Косова.
Тројица Американаца нестала су док су били у притвору, а касније су њихова тела пронађена у Петровом селу у источној Србији.
За убиство још није нико оптужен, а двојица полицајаца којима се судило за њихово противправно лишење слободе правоснажно су ослобођени оптужби 2013. године.
Коментар