Експерт је приметио да је недавни самит Алијансе изазвао велико разочарање, јер је његово највеће „достигнуће“ било стављање на дневни ред климатске промене на Земљи. Према његовом мишљењу, то је само покушај скретања пажње са потешкоћа са којима се организација тренутно суочава.
Аутор објашњава да чланице НАТО-а неко време нису могле да се сложе око својих ставова о постојећим безбедносним претњама и, уместо да нађу компромис, Алијанса је изабрала приступ у којем се сваки проблем сматра подједнако акутним. Међутим, пре или касније ће бити потребно одредити приоритете, нагласио је аналитичар.
„Након доласка Џоа Бајдена, НАТО је почео да гледа на климатске промене као на највећу претњу, барем једнако важну као и сукоб са Русијом, Кином, нестабилност у ближем окружењу Европе и ширење оружја за масовно уништење“, пише Кочис.
Аутор се плаши да ће Сједињене Америчке Државе и њихови партнери у Алијанси практично престати да улажу у развој наоружања и технике, опредељујући се за улагања у зелене технологије. То ће, према мишљењу стручњака, значајно ослабити трансатлантску безбедност.
На тај начин се Бајденова администрација суочава са очигледним избором: имати мање ефикасну војску, усмеравајући средства за еколошке иновације, или се усредсредити на модернизацију америчке војске у будућности, додао је Кочис.
Он сматра да би организација требало да се врати својим изворима, постављајући као главни циљ територијалну одбрану, пре свега како би „држала Русију у страху“ и обуздавала је од употребе конвенционалног и нуклеарног наоружања.
Прочитајте још: