Шта ако талибани потпуно преузму Авганистан
„Та велика брзина ширења талибана у Авганистану није толико последица неке брилијантне војне стратегије и тактике, или пак неког великог војног пораза који они наносе владиним снагама, већ представља одраз политичке ситуације у тој земљи. То је нама у Србији блиско у смислу да када једна странка однесе убедљиву победу на изборима, појаве се они фамозни ’прелетачи‘ и одједном та странка нараста и добија страшно много присталица, а оне друге странке које су до прекјуче биле доминантне, напрасно се расипају. Иста ствар се догађа и тамо, само што су у питању идеолошке и религијске групе и оружане формације. То изненадно нарастање талибана је заправо последица претрчавања локалних полиција, локалних оружаних милиција и локалних заједница у њихов табор, па зато само изгледа као некакав велики завојевачки поход“, објашњава Танасић.
Да ли ће Запад признати талибане
„Иста ствар ће се, пре или касније, догодити и са Авганистаном. Дакле, уколико међународна западна елита процени да могу више да профитирају од признања талибанског режима као легитимног, они ће га признати. У суштини, све ће највише зависити од конкретних геополитичких интереса САД, јер ако, на пример, процене да Кина и Русија добијају значајан простор за своју економију и пројекте у Авганистану, они ће сигурно покушати да то на неки начин блокирају. Дакле, ако САД процене да би дестабилизација целог тог региона донела дестабилизацију интереса Русије и Кине, вероватно ће даље ићи на ’закувавање‘ тамошње ситуације. То је, нажалост, једна прилично неморална калкулација која нема много везе ни са бригом за грађане Авганистана, ни са бригом за добробит региона као таквог“, оцењује филозоф.
Демографски бум у Авганистану
„То су данас махом млади људи који немају много избора, јер у питању није земља која је у динамичном развоју и која ће, попут Турске, да запосли све те људе у фабрикама. Ти млади људи имају практично три опције — да се укључе у рат који је у сваком тренутку актуелан, да се укључе у те традиционалне ’занате‘ који функционишу на Блиском истоку, попут производње и шверца мака, опијума и деривата, а трећа опција је да наставе масовно да напуштају земљу и траже срећу у разним западним земљама као мигранти. Будући да талибани по свој прилици долазе на власт, не можемо да очекујемо никакве битне промене тих трендова“, примећује филозоф.