„Полазимо од тога да се споразуми морају спровести. За сада је, у смислу безбедности наше амбасаде и наших савезника у Средњој Азији, ово охрабрујући сигнал. Ми јесмо лаковерни, али не у толикој мери. Пажљиво ћемо пратити даље кораке“, рекао је Кабулов за телевизију „Русија 24“.
Дипломата је навео да је Русија спремна за све могуће догађаје у Авганистану, али полази од чињенице да ће њихов развој бити повољнији за Русију и њене савезнике.
Русија, САД, Кина, Пакистан и Иран су тренутно земље које заиста могу да утичу на даљи развој ситуације у Авганистану, а положај европских земаља овде више није толико важан, сматра Кабулов.
„Њихова особеност је да праве спољнополитичке грешке, већ су једну направили, за шта плаћа авганистански народ, тако да нам они нису ауторитет“, одговорио је Кабулов на захтев да прокоментарише позицију европских земаља о ситуацији у Авганистану.
Он је нагласио да сматра да су најмоћнији играчи који „могу помоћи Авганистану да не склизне у хаос или, не дај Боже, још један круг грађанског рата, Русија, САД, Кина, Пакистан и Иран“.
Кабулов је додао да Москва не види ниједну чињеницу која би говорила о претњи талибана савезницима Русије у Средој Азији, а сами талибани су рекли да немају циљеве изван Авганистана.
„Али то не значи да треба да се опуштамо, јер у овако хаотичној ситуацији, када је у току потпуна смена режима, увек се појављује ниша за друге међународне терористичке организације које могу у перспективи да представљају претњу за безбедност наших савезника“, констатовао је он.
Кабулов је додао и да је Русија одавно припремила терен за разговор са новом влашћу у Авганистану.
„Ово је актив руске спољне политике који максимално користимо у дугорочним интересима Русије“, нагласио је Кабулов.
Ситуација у Авганистану погоршала се последњих недеља, након што је почела офанзива талибана на велике градове. Талибани су у недељу преузели контролу над свим граничним прелазима. Током дана милитанти су ушли у Кабул и преузели контролу над председничком палатом. Истовремено, авганистански председник Ашраф Гани напустио је земљу како би, према његовим речима, „спречио крвопролиће“. Портпарол политичке канцеларије Талибана Мухамед Наим касније је објавио да је рат у Авганистану завршен.