„У одређеној мери јесте, то је било изненађење, јер смо полазили од схватања да ће се авганистанска војска, каква год била, још неко време одупирати“, рекао је Кабулов за радио „Ехо Москве“.
Он је додао да су Русија и друге земље прецениле Оружане снаге Авганистана.
„Очигледно је да смо били превише оптимистични у процени квалитета оружаних снага које су обучавали Американци и НАТО, да су они све одбацили при првом испаљеном метку. Преценили смо Оружане снаге Авганистана“, истакао је Кабулов.
Дипломата је навео да заузимање власти од стране талибана није пренос власти према одређеним споразумима, већ резултат неуспеха Сједињених Америчких Држава.
„Мислим да они који тако мисле покушавају на неки начин да оправдају неуспех Американаца у Авганистану и да случај представе као да је планирана акција“, коментарисао је Кабулов претпоставке да је пренос власти у Авганистану био резултат одређених споразума.
Према његовим речима, Русија је предвиђала да ће талибани играти водећу улогу у Авганистану.
„Видели смо да ће ове снаге на крају, ако у потпуности не дођу на власт, играти водећу улогу у будућности Авганистана“, нагласио је Кабулов.
Како је рекао, гаранције највишег руководства талибана дају Русији основа да се мирно односи према развоју ситуације. Међутим, Русија остаје на опрезу, закључио је он.
Опасност од претварања у ДАЕШ
Кабулов је навео да Русија нема разлога за страх да ће се Авганистан под влашћу талибана претворити у нову реинкарнацију ДАЕШ-а (терористичке организације забрањене у Русији).
„Не, не бојим се тога, јер сам у пракси видео како се ти исти талибани, за разлику од Американаца, од читавог НАТО-а заједно укључујући и одбеглу авганистанску владу, нису борили против ДАЕШ-а, али су негде одобравали ДАЕШ, док су се талибани управо борили против њих. Борили су се немилосрдно. Представници највишег руководства талибана су ми више пута говорили да имају само једну тему са ДАЕШ-ом – неће остављати заробљенике“, објаснио је Кабулов.
Такође је навео да талибанима нико није испоручивао оружје, већ су га они куповали од Авганистанаца или пленили.
„Талибане подржавају неки исламски фондови који се налазе у региону Персијског залива. Под један, тамо се налазе богати спонзори. Два, последњих година талибанима нико није испоручивао оружје само зато што није било потребе за тим. Док су талибани ратовали против владиних трупа, успешно су куповали оружје из складишта авганистанске војске и полиције, а узимали су и муницију. Инешто су узимали и током борбених дејстава“, приметио је дипломата.
Раније су медији, позивајући се на талибане, саопштили да је под њиховом контролом више од 90 одсто државних институција и скоро сви главни контролни пунктови у Кабулу.
Ситуација у Авганистану погоршала се последњих недеља, након што је почела офанзива талибана на велике градове. Талибани су у недељу преузели контролу над свим граничним прелазима. Током дана милитанти су ушли у Кабул и преузели контролу над председничком палатом. Истовремено, авганистански председник Ашраф Гани напустио је земљу како би, према његовим речима, „спречио крвопролиће“. Портпарол политичке канцеларије Талибана Мухамед Наим касније је објавио да је рат у Авганистану завршен.
Прочитајте још: