Бајденов тим „занемарио је обавештајне процене које су упозориле на могући брзи талас талибана (терористичке организације забрањене у Русији) и заузимање Кабула од стране групе“, пренео је „Еј-би-си њуз“, позивајући се на неименоване америчке обавештајне службенике.
„Војска је рекла [лидерима САД] да талибанима неће требати много времена да све заузму“ рекао је анонимни званичник америчке обавештајне службе за „Еј-би-си њуз“. „Нико није слушао“.
Раније су се појавили извештаји који се позивају на обавештајне процене у којима се каже да би главни град Авганистана могао да падне под талибане у року од 90 дана, али не до викенда. Неке пријављене процене указују на то да би милитанти могли да „изолују“ Кабул у року од 72 сата.
Неки људи, међу којима и представница Џеки Шпајер, назвали су напредовање талибана у Авганистану „грешком у обавештајној делатности“, али поједини неименовани званичници које цитира „Еј-би-си њуз“ тврде да то није тачно.
„Процена обавештајне заједнице је увек била тачна; они су је једноставно занемарили“, рекао је високи званичник конгреса за „Еј-би-си њуз“.
Према извештају, Бајденова администрација је такође обавештена о томе како су припадници пакистанске обавештајне службе која је помогла у стварању талибана наводно подржавали милитанте током лета.
„Еј-би-си њуз“ је такође цитирао неименованог пакистанског обавештајног званичника који није негирао улогу агенција своје земље у напретку Талибана, али је такође свалио кривицу на „топљење“ авганистанске владе и америчке „погрешне прорачуне“.
„Не кажем да никада није постојала веза [са талибанима] или да смо је потпуно прекинули“, рекао је пакистански званичник за „Еј-би-си њуз“ у суботу. „[…] Талибани би свој успех требало да прихвате са резервом. Заузети град је једно, али задржати га је другачија игра“.
Након што су започели америчко повлачење из Авганистана и суочили се са почетним критикама, чланови Бајденове администрације умањили су претње талибана који су завладали земљом. Све до последњих дана, Биден и његови званичници наставили су да изражавају поверење у снаге авганистанске владе, истичући да је на њима да одрже државу.
Раније су и Бајден и државни секретар Ентони Блинкен тврдили да је непосредно заузимање Авганистана од стране талибана „мало вероватно“.
„Мислим да се то неће догодити од петка до понедељка“, рекао је Блинкен у јуну. „Не бих нужно изједначио одлазак наших снага у јулу, августу или почетком септембра са неком врстом тренутног погоршања ситуације“.
Бајденова администрација наишла је на снажне реакције због својих акција у Авганистану, којима се прикључио и бивши председник САД Доналд Трамп, који је најавио да би 46. амерички председник требало да поднесе оставку због ситуације.
Прочитајте још: