Министарка за рад Дарија Кисић Тепавчевић, која је предводила државну церемонију, истакла је да је на планини Цер, Гучеву и Мачковом камену, српска војска, уз присуство највиших официра у првим редовима и краља Петра и његових синова, почела да исписује славне странице српске војне историје.
Напомињући да се војничка храброст јунака са Цера изучава и данас на војним академијама широм света, као ремек дело стратегијски изведене војне операције и најсветлији пример јунаштва, херојства и патриотизма, министарка је поручила да су њихова дела бесмртна.
„Данашња Србија је исто толико храбра и посвећена слободарским идејама и очувању државног суверенитета и територијалног интегритета. Окренувши се будућности, с поносом се сећајући наших предака, ми потомци ових великих јунака живимо у земљи у којој је реч слобода највећа дужност и обавеза“, поручила је она.
Нагласила је да је тада Србија успела да порази аустроугарске трупе и да се супротстави војној сили која је у том моменту имала шест пута већу територију и једанаест пута више становника.
„Зато данас, са овог места, где су сахрањени српски војници, поручујемо да се прошлост не заборави, а да се херојски подвизи церских јунака заувек памте. То је наше наслеђе и понос“, навела је Тепавчевићева.
Министарка је у Спомен књигу у Музеју у оквиру комплекса уписала: „Србија ће заувек памтити вашу храброст. Живела Србија!“, пренео је Танјуг.