На заседању се најпре обратио министар одбране, а затим су се на ту тему изјаснили и посланици различитих странака.
Панајотов је потврдио да Бугарска планира да пита произвођаче за цену ловаца, али је истакао да то не значи вођење преговора са америчком страном.
„Када је Народна скупштина донела одлуку о куповини осам авиона Ф-16, са становишта одбрамбених способности и војног планирања, то је исто као куповина половину једног коња. Купити половину коња ништа не решава, даме и господо. Ескадрила се састоји од 14-16 авиона. Ако Бугарска жели да буде у стању да штити своје небом, потребна јој је ескадрила. Као министар одбране преузео сам обавезу да наставим да радим на пројектима модернизације бугарске војске“, рекао је Панајотов, обраћајући се посланицима.
С тим у вези, странка Борисова, који је управљао куповином првих ловаца, изразила је огорчење због говора министра. Посланик ГЕРБ-а Христо Гаџев каже да је идеју да се купи само осам авиона изнео председник Румен Радев, када је био на челу ваздухопловства.
„Пројекат 'осам плус осам' покренуло је руководство ратног ваздухопловства 2014-2015. године. Усвојила га је бугарска војска и Министарство одбране. Што се плаћања тиче, у буџету тренутно нема новца за куповину, нови авиони ће морати да се плате тек за три године“, рекао је Гаџев.
Најсиромашнија земља ЕУ купила авионе само на папиру
Бугарска социјалистичка партија је, са своје стране, оштро критиковала речи посланика ГЕРБ-а. Социјалиста Борислав Гуцанов је изјавио да ГЕРБ не би требало да коментарише тему Ф-16, подсећајући да је Бугарска управо захваљујући влади на челу са ГЕРБ-ом и платила авионе који још нису били направљени.
„Захваљујући вашој парламентарној већини најсиромашнија земља ЕУ купила је авионе само на папиру, који ће бити испоручени тек за три године. Чињениџа да управо ваша странка то коментарише потпуни је парадокс, узимајући у обзир у какав сте положај довели земљу“, изјавио је Гуцанов.
Подсетимо, Бугарска је 2019. године од Сједињених Америчких Држава купила осам ловаца Ф-16 у вредности од скоро 1,26 милијарди долара, који ће ући у употребу 2023. и 2024. године.