Делта сој корона вируса покосио цене нафте

Цене нафте су наставиле пад у петак седми дан узастопно спустивши се близу тромесечног минимума, и на путу су да трговачку недељу заврше с губитком од преко 6,0 процената.
Sputnik
Таквом кретању цена допринеле су нове мере ограничења у земљама које бележе све већи број заражених делта сојем ковида-19, пад потражње у великим економијама и неочекивани раст залиха бензина у САД.
Међународна референтна нафта Брент трговала се данас у 11,30 часова по средњоевропском времену за 65,91 долара по барелу, што је пад од 5,24 процента у односу на понедељак када је тргована за 69,56 долара, извештава агенција Анадолија.
Америчка сирова нафта ВТИ (WTI) се спустила на 62,97 долара по барелу, повукавши се за чак 6,23 одсто у односу на ценовни ниво забележен у понедељак од 67,16 долара за барел.
Цене су целе трговачке недеље биле под притиском, јер су економски изгледи другог највећег потрошача нафте, Kине, изазвали забринутост инвеститора будући да је потражња за „црним златом“ у тој земљи опала због ширења делта варијанте корона вируса, преноси Танјуг.
Индустријска производња у Kини је, наиме, подбацила у јулу, забележивши раст од 6,4 посто у односу на исти месец 2020. године, док је на тржиштима био очекиван раст од 7,8 одсто.
Страх од пада потражње узрокован ширењем вируса, делимично је ублажила одлука Организације земаља извозница нафте и њених савезника, групе ОПЕK+, да се придржавају свог плана производње упркос позивима америчке администрације да повећају пумпање како би се обуздао раст цена бензина у САД.
С друге стране, негативан утицај на цене нафте имала је вест о повећању залиха бензина у САД прошле недеље.
Америчка Управа за енергетске информације (ЕИА) објавила је да су залихе бензина у земљи порасле за 700.000 барела на 228,2 милиона барела у недељи завршеној 13. августа. Нагомилавању залиха моторног горива допринео је знатан пад промета путничких аутомобила током националног празника Дан сећања који је обележен у данима викенда прошле недеље.
Залихе сирове нафте у САД су, с друге стране, опале за 3,2 милиона барела или 0,7 посто у посматраном периоду.
Прочитајте још:
Цене горива расту у Србији, као и у целом свету
Пад цене нафте
ОПЕК продужио договор до краја 2022. године: Русија задовољна опоравком тржишта
Коментар