Он додаје да је неизмерно срећан што се јутрос коначно пробудио у својој Грачаници.
Улазак талибана у Авганистанске градове задесио га је у Кабулу, где је и седиште фирме за коју је повремено радио од децембра прошле године, на одржавању блиндираних возила.
Избеглица из Авганистана
© Sputnik / Osman Nuri Cerit
Он додаје да је ситуација у Авганистану много гора од оне која се може видети на ТВ екранима. Неизмерно је срећан, каже, што су њега и Марка Прибака, који је такође евакуисан, Бошњаци и и Хрвати тамо примили у хотел у коме су били смештени. Али то није био крај драме.
„Све смо посматрали кроз сигурносне камере, била је то руља која је покушавала да уђе на аеродром. Када су дошли талибани, почистили су 8 хиљада људи за три, четири сата. Рашчистили су целу главну улицу која води до војног дела аеродрома. Било је и пуцњаве, пуцало се по цео дан. Да ли су пуцали у народ или у вис, то не знам. И ми смо добили оружје, да се чувамо, нисмо знали да ли ће да упадну у хотел, били су испред нашег хотела. Са тим оружјем, чували смо се тако, сви заједно“, препричава нам Цвејић драму.
Није ни слутио хаос
Он додаје да није слутио да може да дође до таквог хаоса у Кабулу.
„Да смо знали шта да очекујемо, ми бисмо се евакуисали много раније. Они су јако брзо ушли, затворили аеродроме, није било летова, нисмо могли нормално да изађемо из земље, за све смо морали да се сналазимо. Наравно да смо били уплашени, страшне су те слике“, прича још узбуђен Цвејић кога су у Грачаници у четвртак увече дочекале супруга и дете.
Додаје да они који су остали у Авганистану не могу да се надају добром:
„Знам да су почели да праве црне листе људи који су радили у иностраним компанијама, Авганистанце, за њих сигурно неће бити добро“.
Упитан, да ли верује да ипак постоји могућност да се ситуација у Авганистану нормализује, да завлада какав-такав мир, Цвејић каже да о томе нема говора.
Талибани испред аеродрома у Кабулу
© AP Photo / Rahmat Gul
„Тамо ситуација нормална не може да буде никад, све док један народ не живи у једној држави. Ту мира никад не може да буде. Они не могу да раде и да живе заједно, талибани ће увек да буду моћнији, малтретираће остали народ, ако не физички, онда ментално. Кроз рад и на друге начине, ако већ све ово раде са женама, намећу им стил облачења и како да се понашају, замислите како ће тек да прођу радници, ако се супротставе, ако им кажу једну реч“.
Неће избеглице на КиМ
На крају разговора за Спутњик Цвејић истиче да је захвалан властима Србије које су му спасиле живот, а упитан шта мисли о евентуалном доласку избеглица из Авганистана на Косово и Метохију додаје:
„Неће избеглице ни привремено хтети да дођу код нас на Косово и Метохију, у то сам сигуран. Ово је мало предалеко за њих, а најпре зато што они овде немају шта да траже“.