Истраживање објављено у Енглеској показало је да је најмање 9.000 случајева заразе вирусом корона уско повезано са мечевима Европског првенства.
На Вемблију, највећем стадиону на Острву, одржано је укупно осам утакмица током месец дана дугог Евра, а бројке кажу да је током тих мечева вероватно било нешто више од 3.000 преносиоца короне.
Наводи се да је око укупно 6.376 особа највероватније заражено баш током боравка на утакмицама, а посебно велики број пронађен је баш током финала ЕП, у којем је Енглеска изгубила од Италије.
Статистика је показала, преносе британски медији, да се процењује да је 2.295 особа које су биле на или у околини Вемблија било заражено већ по доласку на финални дуел, док је 3.404 особе вероватно било заражено у трајању меча, односно непосредно пре и после.
Подсетимо, навијачи Енглеске су направили низ инцидената пред почетак финала. Опширније о томе: Инциденти у Лондону пред финале ЕП /видео/
Финалу Евра је присуствовало 67.000 гледалаца према званичним подацима, али се процењује да је та цифра незванично поприлично већа.
Научници који су објавили ове податке закључили су да је успех Енглеске на Европском првенству „створио значајан ризик за јавно здравље у Великој Британији, па чак и када је Енглеска играла ван своје земље“.
Додаје се да су мере превенције ширења короне на Вемблију током полуфинала и финала „биле мање ефективне него што је то случај приликом одржавања других спортских догађаја са много публике“.
„Бројке показују колико је лако ширити вирус када постоји близак контакт и ово би требало да нам свима буде упозорење док покушавамо да се вратимо у опрезну нормалност“, рекла је докторка Џенифер Смит, заменица медицинског директора у Енглеском јавном здрављу.
Енглезима није проблем направио фудбал, пошто је исто истраживање показало да је 585 случајева заразе вирусом корона забележено током одржавања трке Формуле 1.
Великој награди Велике Британије присуствовало је више од 350.000 гледалаца током три дана трајања, што је била највећа посета публике неком догађају у последњих 18 месеци у том региону.
Од поменутих 585 случајева, њих 343 су вероватно већ били заражени по доласку на трку, док се остатак највероватније заразио током трајања трке.
Није било безбедно ни на Вимблдону, који је освојио Новак Ђоковић, јер је то такмичење посетило око 300.000 људи током две недеље, а пронађен је 881 забрињавајући случај.
„Показали смо да можемо да се вратим одржавању великих спортских догађаја, али је битно да људи остану обазриви када бораве у великим гужвама. Како бисмо могли да ове године имамо фудбалску сезону, позориште и остале догађаје, ургирам на љубитеље спорта, музике и културе да се вакцинишу, јер је то најбезбеднији начин како бисмо опет могли да у пуној снази организујемо све велике догађаје“, рекао је тамошњи министар културе Оливер Дауден.