Како ће пад Бајденове популарности утицати на политичке процесе
„Према неким анкетама, за проценат или два има чак и више оних који га не подржавају, што је велика промена у односу на период од пре, рецимо, два месеца, када је у просеку око 55 одсто људи подржавало рад председника Бајдена. Сада се та цифра, према различитим анкетама, смањила за седам, осам и десет процената, а нарочити пад се десио у последње две недеље, односно од ескалације ситуације у Авганистану. Међутим, иако дешавања у Авганистану јесу највећи узрок овог пада подршке, она нису и једини разлог. Наиме, Бајден је око 4. јула најавио победу над ковидом, потпуно отварање економије и нормализацију економских и друштвених односа у држави, а онда је дошло до великог скока броја оболелих од ковида, па је зато његова популарност почела нешто осетније да пада већ у јулу“, објашњава Крстић.
Бајден рањив, Камала Харис још непопуларнија
„Али, то не значи да је сама одлука о повлачењу била непопуларна. Наиме, Авганистан је од самог почетка у највећем делу америчке јавности био третиран као својеврсни опционални рат који је имао смисла у први мах, после напада 11. септембра 2001. године, како би се Ал Каиди ускратила база за будуће нападе. Међутим, кривица за свеопшти лош менаџмент повлачења се сада приписује директно Бајдену и све је очигледније да он није способан сам да доноси одлуке које се очекују од првог носиоца извршне власти. Проблем који демократе такође имају је да је потпредседница Камала Харис још непопуларнија, јер је направила читав низ гафова, поготово у вези са имиграционим питањима, где је покушала да на америчко-мексичкој граници интервенише у прилог недокументованих миграната, што није имало доброг одјека“, оцењује Трифковић.
Трампова шанса
„Судећи према скуповима које организује, Трамп и даље може да привуче велику масу људи. Али, поставља се питање да ли би он пре следећих председничких избора, који су тек 2024. године, могао себи да обезбеди позицију унутар републиканске партије која би му дала погоднију платформу за лансирање нове председничке кампање. Сматрам да би оптимална формула за тако нешто била да се кандидује за конгресмена на изборима идуће године, јер би онда без икаквих проблема био изабран и за предводника републиканског кокуса у Представничком дому. То значи да би имао националну позицију високог профила у којој више не би било могуће ’Твитеру‘ или ’Фејсбуку‘ да га ућуткује“, оцењује Трифковић.