Где је најтеже, а где је најбоље да се родите као жена, на ком месту је Србија

Талибански режим је познат по својим окрутним ставовима према женама и цео свет је у неизвесности од нових мера које ће наметнути женама у Авганистану.
Sputnik
Када је реч о равноправности, ниједна држава на планети још нема све што је потребно да би се могло рећи да више нема потребе за борбом и да жене могу да буду безбрижне и потпуно једнаке у сваком смислу. Пре две године објављени су резултати истраживања о томе где је, на светском нивоу, женама најбоље, а где најгоре.

Без савршене земље за жене

Институт за жене, мир и сигурност америчког Универзитета у Џорџтауну је, у сарадњи с Институтом за истраживање мира у Ослу, узео у обзир глобалне разлике између земаља када је мерио учешће жена у друштву, осећај безбедности и изложеност дискриминацији, који су кључни индикатори положаја жена у некој средини. Уз још три поткатегорије, ови показатељи треба да покажу колико су жене оснажене (или нису) у неком друштву, пренео је Магазин новости.
Када је реч о инклузији жена, узети су у обзир представница у влади земље, употреба мобилних телефона, запослење, приступ финансијама и образовање, за осећај безбедности су анализирани безбедност комуникација, организовано насиље и насиље од стране партнера, док су у трећу групу сврстани сексизам, дискриминаторне норме и антидискриминациони закони.
Резултати истраживања су указали на велике разлике у положају жена између земаља, али и чињеницу да не постоји ни једна држава на свету са савршеним резултатом, нити са потпуно негативним.
Жене у Централноафричкој Републици, која је на дну листе, претражују блато у потрази за златом

Која држава је најбоље место за живот жена?

Према извештају који је објавио институт Џорџтауну, на првом месту нашла се Норвешка, као земља у којој је најбоље бити жена, док друго место заузима Швајцарска, а треће Финска.
Следе: Данска, Исланд, Аустрија, Велика Британија, Луксембург, Шведска, Холандија и Канада. Потпуно неочекивано (или не?), Сједињене Америчке Државе, које се обично сматрају најистакнутијим борцем за равноправност по многи питањима, заузеле су тек 19. место.

Која држава је најгора за живот жена?

Најтеже је женама у Јемену, који заузима последње, 167. место, а одмах изнад је био Авганистан, али треба имати у виду да је истраживање спроведено много пре него што је дошло до успостављања талибанског режима, познатог према бруталности према женама.
Следе Сирија, Пакистан, Јужни Судан, Ирак, Демократска Република Конго, Централноафричка Република, Мали, Судан, Либија...

Стање на Балкану

Србија предњачи у региону што се тиче права жена и заузела је 24. место. Први после нас су Хрвати (32. место), затим Северна Македонија (37. место), Бугарска (39. место) и Црна Гора (40. место).
Прочитајте још:
Криза у Авганистану
Авганистанке сада знају шта их чека: „Бићемо избрисане, ово је почетак казне, затвора...“
Криза у Авганистану
Авганистанка за Спутњик: Жене се у Кабулу боје да изађу из куће без бурке
Коментар