Криза у Авганистану

Драстичне промене: Авганистан без председника, талибани формирају савет

Лидери талибана (терористичка организација забрањена у Русији) ће формирати савет од 12 чланова који ће управљати Авганистаном, пише амерички часопис „Форин полиси“ позивајући се на изворе. У савет ће ући и неки чланови бивше владе.
Sputnik
Најутицајније фигуре савета биће шеф политичког крила талибана, мула Абдул Гани Барадар, мула Мухамед Јакуб – син оснивача покрета Мухамеда Омара, као и високо позиционирани члан терористичке организације „Мрежа Хакани“ Халил ал-Рахман Хакани.
Према информацијама Спутњика, у савет улази и бивши председник Хамид Карзаи.
Остало је да се усагласи још пет кандидатура, али у савету сигурно неће бити Ашрафа Ганија, председника који је побегао из земље, као ни Абдула Рашида Достума и Мохамеда Нура.
Криза у Авганистану
Експерт ексклузивно за Спутњик: Попунити вакуум власти формирањем прелазне владе у Авганистану
Неким члановима бивше авганистанске администрације биће предложено да руководе министарствима по избору. Циљ је да савет изгледа што инклузивније како би се увећале шансе за његово међународно признање.
Талибани, како пише лист, не желе да у земљи постоји функција председника.
Подсетимо, ситуација у Авганистану погоршала се последњих недеља, након што је почела офанзива талибана на велике градове у време када су америчке снаге почеле са повлачењем.
Једина провинција у земљи коју од тада нису ставили под своју контролу је Панџшир североисточно од Кабула .
Талибани су 15. августа заузели председнички дворац, а дан касније представник политичког крила покрета Мухамед Наим је изјавио да је рат у Авганистану завршен а да ће начин руковођења земљом бити формулисан ускоро.
Истовремено, авганистански председник Ашраф Гани напустио је земљу како би, према његовим речима, „спречио крвопролиће“. Портпарол политичке канцеларије Талибана Мухамед Наим касније је објавио да је рат у Авганистану завршен.
Потпредседник Амрулах Салех изјавио је да је према уставу он постао шеф државе и позвао на оружани отпор талибанима.
Подкаст
Цена краха у Авганистану | Нови Спутњик поредак
Коментар